Napětí mezi jadernými sousedy roste: Pákistán zajal indického vojáka

Napětí mezi jadernými sousedy roste: Pákistán zajal indického vojáka
Autor: Koshy Koshy (CC BY 2.0)|Popisek: Ilustrační foto hranice mezi Indií a Pákistánem
01 / 10 / 2016, 05:45

Pákistán zajal indického vojáka na své straně hranice ve sporném Kašmíru. Indičtí představitelé to sdělili CNN ve čtvrtek. Napětí tak opět roste.

Voják neúmyslně překročil hranici na pákistánskou stranu linie kontroly, která rozděluje indickou a pákistánskou část Kašmíru, řekl tiskový mluvčí indické armády plukovník Rohan Anand. Dodal, že indická a pákistánská armáda jednají o propuštění vojáka.

Zajetí vojáka přichází v době zjitřených vztahů mezi Indií a Pákistánem, v důsledku přeshraničních střetů, během kterých zahynuli dva pákistánští vojáci.

Psali jsme: Hrozí válka jaderných velmocí? Dva pákistánští vojáci zabiti při střetu s Indií

Indická armáda uvedla, že provedla "chirurgické útoky" na druhou stranu de-facto hranice mezi oběma zeměmi, aby zmařila "teroristický útok". Pákistán trvá na tom, že se žádná invaze nekonala. Pákistánský kabinet po pátečním mimořádném jednání odmítl indickétvrzení o "chirurgické operaci".

V pátek večer úřad pákistánské vlády potvrdil, že by mohl na pondělí svolat setkání vedoucích představitelů parlamentních stran na diskuzi o nastalé krizi.

OSN sleduje situaci s velkým znepokojením a vyzvalo obě strany, aby zachovávaly zdrženlivost.

Zdroj: CNN

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace