Napětí mezi NATO a Ruskem se stupňuje. Byla zřízena horká linka

Napětí mezi NATO a Ruskem se stupňuje. Byla zřízena horká linka
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
03 / 05 / 2015, 11:15

HOT line byla zřízena poprvé od skončení studené války. Obavy z použití jaderných zbraní?

Severoatlantická aliance a ruské ministerstvo obrany zřídily oboustranný informační kanál pro operativní spojení, aby mohla vojenská velitelství obou armád neodkladně řešit vznikající otázky v podmínkách rostoucího napětí. Poprvé od skončení tzv. studené války.

"NATO a ruské vojenské orgány musí udržovat komunikační spojení. Nejvyšší velení obou armád musí být v neustálém kontaktu". Horká linka bude pravidelně testována, nicméně žádná ze stran neuvedla, kdy konkrétně byl systém aktivován. Unikly informace o tom, že ruská strana zaslala NATO kontaktní čísla. 

Před 25 lety skončila první studená válka, ale USA a Rusko mají tisíce nukleárních hlavic v pohotovosti. Ty mohou být odpáleny v řádech minut, pokud radar nebo satelitní systém zachytí útok. O problému jsem psali v článku "Jaderné zbraně USA a Ruska snadným cílem hackerů?"

Podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung už v prosinci loňského roku požadoval německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, aby vzhledem k ukrajinské krizi byl zaveden systém pro "případ nouze". Na pozadí této iniciativy, která má zabránit jaderné válce, se jedná především o přelety ruských bombardérů nad západní Evropou. Existovalo totiž podezření, že přepravují nukleární zbraně a vzhledem k tomu, že piloti vypnuli transpondér, nebyly přelety hlášeny řízení letového provozu.

Protivzdušná obrana USA se z obav před elektromagnetickým pulzem z jaderného výbuchu vrací zpět do podzemí v Cheyenne Mountain. Pokud by Severní Korea nebo jiný "nepřítel USA" použil jadernou zbraň, mohl by následný elektromagnetický pulz způsobit "ohromující devastaci" elektrické soustavy ve Spojených státech.

V šedesátých letech byl systém aktivován mezi tehdejším Sovětským svazem a USA, v souvislosti s kubánskou raketovou krizí. Odborníci se shodují, že tehdy byl svět nejblíž vypuknutí jaderného konfliktu.  

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.