Napětí mezi Ruskem a USA po incidentu s dronem nad Černým mořem

Napětí mezi Ruskem a USA po incidentu s dronem nad Černým mořem
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Ilustrační fotografie dronu MQ-9
15 / 03 / 2023, 12:30

Pentagon uvedl, že jeden z ruských proudových letounů Su-27 zasáhl vrtuli amerického bezpilotního letounu, což způsobilo jeho selhání a pád do moře. Ruské ministerstvo obrany mezitím viní z havárie ,,ostré manévrování" bezpilotního dronu a popírá, že by s ním jeho stíhačky navázaly kontakt.

Incident odsoudily Bílý dům i Pentagon. Americké ministerstvo zahraničí si také předvolalo ruského velvyslance k objasnění.

,,Několikrát před pádem dronu na něj ruské stíhačky vypustily palivo - možná se ho pokusily oslepit nebo poškodit a prováděly okolo bezpilotního dronu nebezpečné manévry," uvedla americká armáda.

„Náš dron MQ-9 prováděl rutinní operace v mezinárodním vzdušném prostoru, když byl zachycen a zasažen ruským letadlem, což vedlo k havárii a úplné ztrátě MQ-9,“ řekl generál amerického letectva James Hecker, odpovědný za tento region.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že americký dron spadl do vody v důsledku „ostrého manévru“. ,,Ruští stíhači nepoužili palubní zbraně, nepřišli do kontaktu s UAV a bezpečně se vrátili na své domovské letiště," uvedlo ruské ministerstvo.

Bílý dům uvedl, že sestřelení dronu bylo bezprecedentní a musí být projednáno přímo ministerstvem zahraničí s ruskými protějšky. ,,Nad tímto vzdušným prostorem létáme pravidelně už rok a budeme v tom pokračovat," řekl mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu John Kirby. ,,Nemusíme absolvovat žádnou poradu s Rusy, než vstoupíme do mezinárodního vzdušného prostoru. Žádný takový požadavek neexistuje a my to neděláme, “ dodal Kirby.

Dron MQ-9 „Reaper“, postavený společností General Atomics, má rozpětí křídel 20 metrů a je přibližně 11 metrů dlouhý. Prázdný dron váží přibližně 2 220 kg.

Mluvčí amerického ministerstva obrany generál Pat Ryder dodal, že Rusové trosky havarovaného dronu nevylovili. Když byl během tiskové konference dotázán na ruské záměry za incidentem, Ryder uvedl, že hodnocení toho, co se přesně stalo nad Černým mořem, stále probíhá, ale „je jasné, že jednání ruských pilotů bylo nebezpečné a neprofesionální“.

Na dotaz ohledně zveřejnění videozáznamu incidentu Ryder uvedl, že ministerstvo aktuálně odtajňuje materiály a bude o případném zveřejnění snímků informovat. Ryder neodpověděl na otázku, zda byl MQ-9 vyzbrojen, ale zdůraznil, že byl na průzkumné misi.

Zdroj: tvp.info

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace