Napětí v Idomeni stoupá - 12 tisíc uprchlíků chce překročit hranice

Napětí v Idomeni stoupá - 12 tisíc uprchlíků chce překročit hranice
Autor fotografie: YouTube/screenshot
24 / 03 / 2016, 14:30

Humanitární pracovníci odcházejí, "necítí se bezpečně"

Na řecko-makedonských hranicích, kde je koncentrováno až 12 tisíc běženců, hrozí vypuknutí nepokojů. Uprchlíci se domáhají otevření hranic a volného vstupu do západní Evropy a současně se obávají, že budou deportováni zpět do Turecka. Situace je natolik dramatická, že z obav o své bezpečí odcházejí i humanitární pracovníci, například z organizace Lékaři bez hranic. 

Řecké úřady naopak tvrdí, že uprchlíci nechtějí nevyhovující tábor v Idomeni opustit a nechtějí se přemístit do hotspotů, kde mají být registrováni. Uprchlíci však odmítají být umístěni v zařízeních, kde je jim omezena svoboda pohybu.

Podle agentury DPA jsou v táboře mezi uprchlíky aktivisté, kteří je nabádají k blokování silnic, aby na sebe upoutali pozornost.  Jsou to údajně stejní lidé, kteří před dvěma týdny přiměli několik stovek uprchlíků přejít makedonské hranice přes rozvodněnou řeku; tehdy se tři běženci utopili.

"Sereme na vaše rasistické hranice" - vzkazují uprchlíci evropským státům

Německý deník Die Welt s odvoláním na řeckou policii uvedl, že několik stovek migrantů protestujících proti uzavření hranic zatarasilo dálnici u města Polikastro zhruba 25 kilometrů od hraničního přechodu Idomeni. Přes silnici natáhli transparenty vyzývající k otevření hranic. „Žádné hranice, žádný národ. Zastavte deportace,“ vyzýval jeden z nich. Asfalt zalehly i děti běženců, dospělí mezitím postavili stany. Podobné blokády migranti uspořádali i na dalších silnicích. Běženci často blokují i železniční trať spojující vesnici Idomeni s makedonskou Gevgelijí. Zdroj: zpravy.idnes.cz

Zástupce vysokého komisaře pro uprchlíky Babar Balos uvedl po úterním incidentu, kdy se dva uprchlíci na protest zapálili, že se "situace stává výbušnou a nebezpečnou. Děti jsou nemocné, jejich rodiče ztrácí nervy a trpělivost."  Současně kritizuje řeckou vládu, že sice žádá uprchlíky, aby se přemístili do táborů v Diavatě a Chersu, ale ty jsou už přeplněné také.

 Zdroj: tovima.gr

 

Tagy článku