Naprosté selhání EU: Běženci se neregistrují, povinné kvóty nefungují, Frontex má nedostatek lidí. EU chce trestat sobecké vlády.

Naprosté selhání EU: Běženci se neregistrují, povinné kvóty nefungují, Frontex má nedostatek lidí. EU chce trestat sobecké vlády.
Popisek: Ilustrační foto
27 / 10 / 2015, 17:45

Předseda Evropské komise se po půl roce probral a zjistil, že se běženci neregistrují. A zazněla stále se opakující proklamace, vše dnes na půdě Evropského parlamentu.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes uvedl, že "Běženci přicházející do zemí Evropské unie se musí zaregistrovat, aby jim mohla být zajištěna odpovídající práva." Také zopakoval (už poněkolikáté), že "EU musí omezit nekontrolovaný příliv běženců na své území."

Evropská agentura Frontex připustila, že řadu uprchlíků zřejmě započítala několikrát. Mohou se po EU volně pohybovat uprchlíci, o kterých nemají bezpečnostní složky žádné relevantní informace?

Povinností všech unijních států je, podle něj i to, aby "byli běženci informováni o svých právech a povinnostech".  "Řeknu to jednoduše: žádná registrace - žádná práva," prohlásil Juncker během rozpravy v sídle Evropského parlamentu ve Štrasburku.

Policejní odbory v Německu bijí na poplach: Policie nestíhá registrace všech nelegálních imigrantů. Desetitisíce azylantů není vůbec identifikováno.

S úspěchem se podle něj nesetkalo ani povinné přerozdělování uprchlíků. Státy EU si mají přerozdělit 160.000 žadatelů, ale zatím bylo přesunuto jen několik desítek uprchlíků z Itálie. Devět zemí dalo najevo, že brzy budou schopny přijmout dohromady celkem 700 lidí. "Mezera mezi sliby a tím, co je na stole, se musí snížit. Jinak přicházíme o veškerou důvěryhodnost," pronesl Juncker.

Přerozdělování uprchlíků začalo. Dvacet Eritrejců bude žádat o azyl ve Švédsku.

Evropský podpůrný azylový úřad (EASO) podle něj požádal o 374 expertů, ale unijní země jich k pondělku nabídly jenom 145. Agentura Frontex potřebuje 775 lidí, nabídnuto jí zatím bylo podle šéfa komise jen 326.

Článek z 15. dubna 2015: "Evropu čeká zatěžkávací zkouška. Počet utečenců se neustále zvyšuje..."

Nakonec předseda EK prohlásil, že by se "mohla upravit rozpočtová pravidla kvůli vyšším výdajům, které zemím s eurem mohou vznikat vzhledem ke zvládání migrační krize." Přeloženo do češtiny: "Země, která chce flexibilnější výklad rozpočtových pravidel, musí prokázat, že se k problematice snaží přistupovat zodpovědně." 

Šéf europarlamentu Martin Schulz prohlásil, že "soudržnost EU ohrožuje sobectví jednotlivých pravicových či levicových vlád." A lidovecká frakce v Evropském parlamentu chce, aby se "zvýšil tlak na členské státy, které neplní svoje závazky."

UNHCR: O azyl v EU bude žádat přes čtyři miliony uprchlíků, registrovali se v Turecku

Zdroj: ČTK

Tagy článku