Národní bezpečnostní kabinet chce efektivněji přispět k řešení krizových situací

Národní bezpečnostní kabinet chce efektivněji přispět k řešení krizových situací
Autor fotografie: Petr Duchoslav|Popisek: Bývalý šéf Mosadu Dani Yatom
16 / 06 / 2021, 20:00

Dnes se v Hotelu Panorama konala tisková konference, kde bezpečnostní expert David Bohbot představil projekt Národního bezpečnostního kabinetu. Ten má ambici efektivněji řešit krizové bezpečnostní situace, které v budoucnu nastanou.

V hotelu Panorama byl představen projekt Národního bezpečnostního kabinetu (NBK), který chce aktivně a také efektivněji řešit naléhavé krizové situace, jako třeba pandemie koronaviru, a celkově přispět ke zlepšení bezpečnostního prostředí v ČR.

NBK je nepolitický a nezávislý odborný orgán, který již funguje v několika zemích světa, například v USA nebo Izraeli, kde je přímo ,,k ruce" premiérovi, respektive vládě. Hlavní odbornou autoritou má být pak hlavní bezpečnostní poradce, který je erudovaným expertem na bezpečnost státu. Páteř NBK mají tvořit odborníci na bezpečnost, nejedná se tedy o volené politické činitele, ale nezávislé experty, kteří hluboce rozumí svým problematikám.

NBK má být dlouhodobým plánem na zvýšení bezpečnosti v ČR, jehož úkolem bude analyzovat aktuální bezpečnostní situaci na národní i mezinárodní úrovni, připravovat podrobné návrhy pro vládu a následně aplikovat do praxe konkrétní řešení. NBK má zájem o bližší koordinaci například s Bezpečnostní radou státu a dalšími orgány, které mají v gesci otázku bezpečnosti.

NBK představil již zmíněný David Bohbot, který ve svém vystoupení zdůraznil, že nejhorší je sklouznout k rutině a o zlepšení bezpečnostní situace již dále nepečovat. Právě stát by měl při podobných krizových jevech či situacích, jako je terorismus, či již zmiňovaná pandemie koronaviru rychle a účinně zakročovat. K tomu by měl přispět právě i NBK.

Zvláštním hostem setkání byl bývalý šéf izraelské tajné služby Mosad Dani Yatom, který nabídl své zkušenosti a znalosti ke zlepšení bezpečnostní situace v ČR, a rovněž policie i BIS. I když Yatom prohlásil, že policie a BIS fungují dobře, stále je zde prostor k efektivnějšímu fungování těchto organizací. Podle Yatoma je nutné si udržovat strategickou iniciativu a být krok před teroristy a dalšími pachateli závažné kriminální činnosti.

Dalším vystupujícím na tiskové konferenci byl i bezpečnostní analytik Jaroslav Štefec, který v úvodu své přednášky zmínil, že ČR není dostatečně připravena na zvládání krizových situací a není efektivně zkoordinovaná reakce bezpečnostních složek. Štefec vidí jeden ze zásadních problémů fakt, že stát není schopen vytvářet komplexní programy, koncepce proti krizovým situacím a nejsou také podle něho připraveny ani scénáře postupu v případě, když nastane akutní bezpečnostní krize.

Bývalý poslanec Bohuslav Chalupa hovořil ve svém příspěvku v souvislosti se zhoršeným bezpečnostním prostředím o nutnosti znovu zavést brannou výchovu na školách, zřídit pro krizové situace také domobranu a jako důležitou označil i podporu občanských aktivit spojených s armádou ze strany státu.

Tým okolo bezpečnostního experta Davida Bohbota tak nabízí politické reprezentaci své znalosti a zkušenosti a je jen na ní, jestli těchto služeb do budoucna využije.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace