Národní galerie ke spornému tendru na novou bezpečnostní agenturu opět mlčí

Národní galerie ke spornému tendru na novou bezpečnostní agenturu opět mlčí
Autor fotografie: By Chmee2 (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0|Popisek: Národní galerie
12 / 04 / 2017, 11:00

Vypadá to, že Národní galerie bude tendrovat nového ,,stálého" dodavatele na zajištění ostrahy jejích objektů opět za nejnižší cenu.

Redakce SECURITY magazínu se chtěl zeptat ředitele NG Jiří Fajta na několik otázek, byla však odkázána tiskovou mluvčí. Ta na naše konkrétní otázky odpověděla velice neurčitě až mlhavě.

Je to důkaz o tom, že vedení NG prostě nezvažuje při tendru ryze kvalitativní kritéria. Strategií NG je ušetřit co nejvíce a vybrat v tendru dodavatele za nejnižší cenu. Pak ale služby ostrahy budou podle toho vypadat včetně nebezpečí, které může hrozit exponátům nevyčíslitelné ceny.

Níže jsou uvedeny otázky, které jsme nejprve zaslaly generálnímu řediteli Jiřímu Fajtovi, které nakonec stejně ,,putovaly" k tiskové mluvčí Tereze Ježkové. NG dělá všechno proto, aby se soudný čtenář nedozvěděl o tendru nic konkrétního.

 Jaká kritéria rozhodla o tom, že ostrahu objektů NG budou prozatím zajišťovat firmy G4S a Indus?

Společnosti G4S a Indus patří mezi přední poskytovatele bezpečnostních služeb. Národní galerie v Praze společnosti vybrala na základě podrobného průzkumu trhu a schopnosti zajistit kompletní bezpečnostní služby odpovídající kvality. Důležitým kritériem bylo to, že dodavatelé nabídli manažera kvality poskytovaných služeb.

Jaká bude hodinová mzda pracovníka ostrahy za hodinu?

Jedná se o důvěrnou informaci mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.

Jaká nová kritéria či kvalifikační požadavky budou začleněny do nového tendru na „stálou“ bezpečnostní agenturu?

V tuto chvíli nemůže Národní galerie definovat konkrétní podmínky výběrového řízení, které by nemělo být založeno pouze na požadavku co nejnižší ceny. Zadávací dokumentace dosud nebyla připravena, nicméně základním posunem je již sama možnost, že si bude moci NG vybrat dodavatele sama. Kritéria lze v té nejzákladnější rovině rozdělit na kvantitativní, tj. dostatečné personální zajištění, a zejména kvalitativní. Národní galerie v Praze bude např. chtít, aby byli pracovníci bezpečnostní služby kompetentní k základní komunikaci s návštěvníky. Právě kvalitativní předpoklady nebyly v předcházející smlouvě definovány.

 psali jsme:

Bude ministr kultury jezdit Dacií? Ne, ale Národní galerii nechá hlídat za pár korun

Skandál Národní galerie se může opakovat ve Slezském muzeu. Ministerstvo kultury opět tendruje jen nejnižší cenu ostrahy. Na kvalitu nedbá!

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.