Ministerstvo kultury si vytendrovalo nízké ceny a stávku ochranky

Ministerstvo kultury si vytendrovalo nízké ceny a stávku ochranky
Autor fotografie: By Chmee2 (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0|Popisek: Ilustrační obrázek
25 / 02 / 2017, 16:30

Národní galerie v Praze musela dnes nečekaně zavřít všechny své budovy. Důvodem jsou podle oficiálního prohlášení neočekávané technicko-provozní důvody. Podle serveru Denik.cz je uzavření důsledkem ukončení smlouvy s bezpečnostní agenturou ABAS, která budovy hlídá.

Kdy se galerie znovu otevře, není jasné. Podle vedoucího odboru PR a marketingu Miroslava Krupičky do konce května prodlouží platnost vstupenek, které mají návštěvníci zakoupeny.

O nebezpečí zakázky týkající se ochrany objektů ministerstva kultury jsme psali v roce 2015: Bude bezpečnost objektů ministerstva kultury ohrožena?

Galerie o situaci informuje přímo na dveřích jednotlivých budov, jak zjistil zpravodaj ČTK u Paláce Kinských na Staroměstském náměstí. Informace vyvěsila i na internetu. "Národní galerie v Praze je nucena z neočekávaných technicko-provozních důvodů uzavřít všechny své budovy. Této skutečnosti upřímně litujeme a omlouváme se za vzniklé nepříjemnosti," uvádí na svém webu. Galerie pracuje na co nejrychlejším vyřešení této situace, podle Krupičky ale není jasné, zda budou objekty už v neděli otevřeny. O vývoji chce galerie i nadále informovat na webu.

Deník s odkazem na zdroj blízký redakci uvádí, že dnes do práce nenastoupili zaměstnanci bezpečností agentury, která budovy galerie střeží. Galerie nedávno vyměnila firmu, která jí tyto služby dlouhé roky poskytovala. Firma Securitas byla nahrazena společností ABAS IPS. Tendr na bezpečnostní služby byl ministerstvem kultury jednou zrušen, podruhé byla vybrána firma s nejnižší cenou. Na dotazy SECURITY magazínu, zda není nízká cena rizikem pro hlídné subjekty a návštěvníky, ministerstvo kultury reagovalo, že kvalita služeb bude zajištěna. To se ale očividně nestalo a přerušení provozu Národní galerie je zjevným výsledkem nekvalifikovaného výběrového řízení, které ministerstvo kultury uspořádalo.

Podle údajů, které má redakce SECURITY magazínu k dispozici, ale první dva soutěžící o zakázku ministerstva kultury nabídli ceny ve výši 85,5 Kč a 94,3 Kč za hodinu fyzické ostrahy. Tyto ceny jsou tedy až o 22 % nižší, než umožňují zákonné podmínky České republiky!

Postup ministerstva kultury kritizovali na konci roku 2015 i opoziční poslanci. Podle poslance Martina Lanka (Úsvit) je priorita co nejnižší ceny u ostrahy veřejných institucí a kulturních památek hazardováním.

„V době teroristických útoků na veřejné instituce včetně muzeí a galerií je naprosto skandální nepožadovat žádnou strategii zabezpečení těchto objektů. Všude ve světě je trend přesně opačný. Navíc se již běžně k ostraze užívají mnohem sofistikovanější technologie než důchodci ozbrojení baterkou,“ říká Lank. „Podle mých informací se dokonce zájemcům o tuto zakázku ani neumožnilo, aby si mohli objekty prohlédnout. Je vidět, že ministerstvo vypisuje výběrové řízení na ostrahu svých objektů ve stylu - aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Pokud ale bude vlkem terorista, koza rozhodně celá nezůstane. Na ministerstvo kultury jsem poslal interpelaci, ve které důrazně žádám, aby ministerstvo vysvětlilo své kroky,“ dodal Lank pro SECURITY magazín.

Psali jsme: Zruší ministerstvo kultury a letiště výběrové řízení na ostrahu?

Tisková zpráva bezpečnostní agentura ABAS uvádí, že agentura byla nucena odstoupit k 24. 2. 2017 od Prováděcí smlouvy o poskytování bezpečnostních služeb s Národní galerií Praha. Na základě smlouvy ze září loňského roku agentura zajišťovala kompletní bezpečnostní služby ve všech objektech spadajících pod Národní galerii Praha. K odstoupení od prováděcí smlouvy společnost přistoupila po závažném porušování závazků ze strany Národní galerie Praha.

Psali jsme: Hermanovo ministerstvo ke stanovisku MPSV mlčí

S ohledem na důležitý státní zájem při ochraně hodnot spravovaných Národní galerií Praha bezpečností agentura ABAS nabídla základní bezpečnostní ochranu všech objektů Národní galerie Praha po dobu nezbytně nutnou. A to v takovém rozsahu, aby nedošlo k poškození či ztrátě na státním majetku ve správě Národní galerie Praha.

Galerie hospodaří se šesti historickými budovami, spravuje na 400.000 uměleckých děl v hodnotě stovek miliard korun. Celkem si vloni přišlo její výstavy i stálé expozice prohlédnout 712.690 lidí.

SECURITY magazín se vzhledem k závažnosti situace zeptal poslanců, jak celou situaci hodnotí.

Jako první situaci okomentoval předseda Výboru pro bezpečnost, Roman Váňa z ČSSD: "K tomuto případu nemám žádné informace. Ale v bezpečnosti platí snad ještě vice než jinde, že nejsme tak bohati, abychom si mohli dovolit laciné služby. Bezpečnostni agentura "pod cenou" se nakonec sama může stát bezpečnostním rizikem."

V podobném duchu se vyjádřil i poslanec Bronislav Schwarz z ANO, podle kterého ministr kultury dojel na transparentnost a slušnost: "Platí, že nejsem tak bohatý, abych si kupoval ty nejlevnější věci. Stejně jako jinde i v komerční bezpečnosti firmy nabízejí nízké ceny a doufají, že si vydělají na vícepracích. Chybu ale učinil i pracovník ministerstva, který tuto situaci nepředvídal, protože pokud někdo nabídne nereálnou cenu okolo 80 Kč za hodinu, nedá se ani nic jiného předpokládat."

Ministerstvo kultury a nesmyslnou zakázku nešetří opoziční poslanec Ondráček z KSČM: "To je důsledek toho, že zadávací podmínky mají jediné hodnotící kritérium, a to cenu. Veškeré toto nesmyslné soutěžení na nejnižší cenu svědčí o neschodnosti vypsat verejnou zakázku a dát si podmínky, které by zajistily, že budoucí činnosti bude vykonávat kvalitní bezpečnostní služba. Ministerstvo kultury bohužel není jediné, které takto postupuje."

Vyjádření politiků ke kauze ABAS IPS a ministerstva kultury budeme postupně doplňovat.

Zdroj: ČTK, Abas IPS

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace