Národní galerie zrušila výsledek výběrového řízení na ostrahu. Problémem je nejnižší nabídková cena

Národní galerie zrušila výsledek výběrového řízení na ostrahu. Problémem je nejnižší nabídková cena
Autor fotografie: Pixabay
23 / 03 / 2022, 17:00

Národní galerie Praha potvrdila informaci Security Magazínu, že došlo ke zrušení rozhodnutí o výsledku výběrového řízení na poskytovatele bezpečnostních služeb v jejích objektech. Riziko, že Národní galerie vybere, tak jako v roce 2017, poskytovatele na základě nejnižší nabídkové ceny, kritizovalo začátkem března sdružení ASIS International. Zdá se, že argumenty dopadly na úrodnou půdu. Podle našich informací se další uchazeči v rámci výběrového řízení odvolali a NG nyní bude znovu vyhodnocovat úspěšnou nabídku.

Komentovat důvod zrušení rozhodnutí o výběru poskytovatele bezpečnostních služeb ani další postup v rámci výběrového řízení Národní galerie s odkazem na to, že řízení stále probíhá, odmítla. ASIS International sdružující bezpečnostní profesionály po celém světě, kritizoval především podezřele nízkou nabídkovou cenu úspěšného uchazeče, jímž má být agentura CENTR GROUP.

Sdružení upozornilo na fakt, že v podobné situaci a po úspěchu cenově nejnižší nabídky v roce 2017 musely být objekty Národní galerie dokonce několik dní uzavřeny. Přitom v případě sbírek Národní galerie je ve hře příliš mnoho a hodnota spravovaného majetku je mnohdy nevyčíslitelná a nenahraditelná. V této situaci je poptávka po nejlevnějších službách na trhu na první pohled velmi diskutabilním až riskantním přístupem. A v tomto ohledu je chvályhodné, že Národní galerie své původní rozhodnutí přehodnocuje a nabídku chce zřejmě přezkoumat.

Podle sdělení ASIS International nabídl uvedl úspěšný uchazeč v rámci své nabídky o 20 % nižší částku na mzdy pracovníků ostrahy než současný poskytovatel bezpečnostních služeb. Vzhledem ke stávající ekonomické situaci, inflaci a pesimistickým výhledům je relativní pokles mezd zejména s ohledem na nároky na pracovníky a náročnost vykonávané bezpečnostní činnosti vskutku zarážející.

Kromě toho ASIS upozornilo také na výpočetní chybu ve výsledcích výběrového řízení: "Navíc bylo zjištěno, že ve výsledcích výběrového řízení zadavatel učinil výpočetní chybu, což zpochybňuje celkovou kvalitu hodnocení. Vyhodnocení výběrového řízení, kdy uchazeč M2C získal vyšší hodnocení oproti ekonomicky nejvýhodnější nabídce uchazeče, což je logický nesmysl." Zřejmě i tento problém mohl vést ke zrušení rozhodnutí o výsledku výběrového řízení. Vývoj budeme i nadále sledovat.

Zdroj: ASIS International

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace