Národní galerii bude hlídat G4S a Indus

Národní galerii bude hlídat G4S a Indus
27 / 02 / 2017, 20:30

Národní galerie v Praze (NG) dnes uzavřela novou smlouvu o ostraze svých šesti objektů i uměleckých děl se společnostmi G4S a Indus.

Fungovat začnou už od úterý, kdy galerie poprvé od pátku otevře. NG musela o víkendu uzavřít všechny své budovy kvůli sporům s agenturou ABAS IPS Management. Ministerstvo kultury kvůli situaci v galerii prověří práci stejné bezpečnostní agentury v dalších svých příspěvkových organizacích.

Psali jsme: Ministerstvo kultury si vytendrovalo nízké ceny a stávku ochranky

ABAS IPS Management, která zajišťovala ostrahu NG od října, tvrdí, že jí NG dluží peníze. Proti tvrzením ředitele galerie Jiřího Fajta, že při její ostraze byla poškozena vystavená díla a ostraha měla fyzické konflikty s návštěvníky, se ohrazuje. Chce se bránit právními kroky. NG naopak říká, že firma neplnila své závazky. Pokud by firma nevypověděla smlouvu, byl Fajt připraven ji ukončit.

Psali jsme: Jana Černochová (ODS): Žádná veřejná instituce si nemůže dovolit být veřejnosti uzavřena!

V průběhu letošního roku NG vypíše veřejnou soutěž na novou bezpečnostní agenturu. Smlouvu s G4S a Indus na překlenutí této doby nemusí schvalovat ministerstvo kultury. Galerie do nového tendru podle Fajta začlení požadavky na kvalifikační předpoklady pro bezpečnostní službu, které v předchozí smlouvě chyběly. V dočasné smlouvě i v té, jež bude výsledkem tendru, bude klauzule, že pracovníci ostrahy přejímají umělecká díla a prostory do své péče.

Psali jsme: Zruší ministerstvo kultury a letiště výběrové řízení na ostrahu?

S firmou ABAS IPS Management spolupracuje většina příspěvkových organizací ministerstva kultury a některé uvedly, že s ní měly potíže. Patří k nim třeba Národní technické muzeum či Galerie Rudolfinum. Agenturu vybralo loni ministerstvo v tendru, který měl hodnotu více než půl miliardy korun.

Resort chce proto prověřit situaci i v dalších svých příspěvkových organizacích, kde ABAS IPS Management zajišťuje ochranu. Například ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma ČTK řekl, že s agenturou ABAS má také špatné zkušenosti. Najal si proto další dva pracovníky ostrahy, kteří jsou podle něj pro práci v galerii kvalifikovaní.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace