Národní stálá konference o bezpečnosti chce nastartovat veřejnou debatu k aktuálním otázkám obrany a bezpečnosti, říká bývalý poslanec Martin Lank

Národní stálá konference o bezpečnosti chce nastartovat veřejnou debatu k aktuálním otázkám obrany a bezpečnosti, říká bývalý poslanec Martin Lank
Autor fotografie: Martin Lank (Facebook)|Popisek: Martin Lank
13 / 10 / 2018, 11:30

Národní stálá konference o bezpečnosti (NSKB) bude ve čtvrtek na prestižním Future Forces Forum organizovat seminář s odvážným názvem Efektivita investic obrany a bezpečnosti ČR. Co očekává od tohoto semináře prezident NSKB, bývalý poslanec a člen bezpečnostního výboru sněmovny Martin Lank? To se dozvíte v aktuálním rozhovoru.

Efektivita investic obrany a bezpečnosti ČR – není tak trochu bezbřehé téma?

Efektivita obrany a bezpečnosti má mnoho úhlů pohledu. Řada z nich přitom nelze kvantifikovat například penězi. Přesto je třeba stanovit objektivní markery, například pro transparentní tendry na ministerstvu obrany. Jen pro příklad, v roce 2008 a 2011 zemřeli v Afghánistánu čeští vojáci poté, co najeli vozidlem na improvizované výbušné zařízení. Nyní ČR vybírá v historicky největším armádním tendru nové BVP. Otázka je, jak vedle ceny zohledníme při výběru maximální ochranu našich vojáků. To jsem měl na mysli, když jsem říkal, že zdaleka ne vše jde vyjádřit penězi.

Myslíte, kolik vojáků přežije v BVP tankovou bitvu?

Mluvím o pravděpodobnějších asymetrických a hybridních konfliktech, kde jde většinou o starší, často improvizovaný arzenál. Nicméně zpět k podstatě věci. Vedle ochrany našich vojáků k otázce efektivity obrany patří bezesporu i účast českého průmyslu, ale i vědy a vysokých škol na této problematice. Proto jsem rád, že na našem semináři budou i zástupci vysokých škol, ministerstva průmyslu, zahraničí a samozřejmě poslanci.

Životy vojáků, nebo účast českých podniků na výrobě, tomu rozumím a o tom se i mluví, ale účast vysokých škol a vědy?

Evropa od roku 2021 nastartuje nový dotační program v oblasti obrany, kde vznikne pro vědu a český zbrojní průmysl mnoho příležitostí. Jsem rád, že v Poslanecké sněmovně se k tomu už činí konkrétní kroky, které na semináři doufám odprezentuje například pan poslanec Krejza. Nicméně pravidla EU vyžadují účast vícero států, a to jednoznačně bude vyžadovat zohlednění akvizičních strategii například ministerstva obrany.

Co byste považoval za ideální výsledek vašeho semináře?

NKSB už ze svého názvu vychází z ambice nastartovat účelnou a hlavně systematickou veřejnou debatu k aktuálním otázkám obrany a bezpečnosti. Myslím, že jsme úspěšně katalyzovali debatu o zákonu o soukromých bezpečnostních službách, tedy vládním návrhu zákona o bezpečnostní činnosti. Teď bychom rádi nastartovali právě otázku efektivity obrany a bezpečnosti.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.