Nárůst kybernetických útoků během pandemie COVID-19 zvýšil u 69 % českých IT týmů jejich dovednosti v oblasti bezpečnosti, ukázal průzkum společnosti Sophos

Nárůst kybernetických útoků během pandemie COVID-19 zvýšil u 69 % českých IT týmů jejich dovednosti v oblasti bezpečnosti, ukázal průzkum společnosti Sophos
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: hacker
12 / 06 / 2021, 13:00

Sophos, celosvětový lídr v řešeních kybernetického zabezpečení nové generace, oznámil výsledky svého celosvětového průzkumu „Týmy IT bezpečnosti: 2021 a dále“, který ukazuje, jak náročnější bezpečnostní výzvy během pandemie poskytly IT týmům jedinečnou příležitost k budování jejich odborných znalostí v oblasti kybernetické bezpečnosti. Naprostá většina IT týmů, které v průběhu roku 2020 čelily nárůstu kybernetických útoků (82 % celosvětově, 71 % v České republice) a většímu náporu na zabezpečení (84 % celosvětově, 72 % v České republice), posílila své bezpečnostní dovednosti a znalosti. Navzdory výzvám způsobeným pandemií 44 % českých (52 % celosvětově) IT týmů, které se zúčastnily průzkumu, uvedly, že se jejich týmová morálka v průběhu roku 2020 zvýšila.

Nárůst počtu kybernetických útoků během pandemie ovlivnil dovednosti v oblasti IT bezpečnosti ve všech průmyslových odvětvích zahrnutých do průzkumu, včetně vzdělávání (83 %), maloobchodu (85 %) a zdravotnictví (80 %). V rámci průzkumu bylo dotazováno 5 400 IT manažerů (včetně 100 českých) středně velkých organizací ze 30 zemí Evropy, Severní i Jižní Ameriky, Asijsko-pacifického regionu, Střední Asie, Středního východu a Afriky.

„Rok 2020 byl pro IT týmy po celém světě bezprecedentní,“ řekl Chester Wisniewski, principal research scientist společnosti Sophos. „IT profesionálové sehráli zásadní roli v tom, že pomohli organizacím pokračovat v činnosti navzdory omezením a restrikcím, které si vyžádal COVID-19. Mimo jiné umožnili vzdělávacím institucím spustit online výuku, maloobchodníkům přejít na online transakce, zdravotnickým organizacím poskytovat digitální služby a péči za neuvěřitelně náročných podmínek a zajistili, aby veřejné subjekty mohly i nadále poskytovat základní služby.“

„Mnohé z toho se odehrálo ve veliké rychlosti, s omezeným vybavením a zdroji, přičemž čelíme rostoucí vlně kybernetických útoků na sítě, koncové body i zaměstnance. Říct, že situace byla pro většinu IT týmů pravděpodobně hodně stresující, je slabé slovo,“ dodává Wisniewski.

„Náš průzkum ale ukazuje, že v mnoha případech tyto výzvy vytvořily nejen kvalifikovanější, ale i motivovanější IT týmy, které jsou připraveny na ambiciózní budoucnost. Vzhledem k tomu, že stále větší počet zemí může začít plánovat život po protipandemických omezeních, máme skvělou příležitost zavést nové IT a bezpečnostní politiky, nasadit bezpečnější moderní nástroje pro řízení zaměstnanců a provozu mimo IT perimetr, vybudovat expertní týmy, které zkombinují interní a externí talenty, a zavést bezpečnostní platformy, které spojí inteligentní automatizaci s lidskými znalostmi v oblasti vyhledávání hrozeb. Není cesty zpět. Budoucnost může být stejně bezprecedentní jako minulost,“ upozorňuje Wisniewski.

Mezi hlavní zjištění globálního průzkumu „Týmy IT bezpečnosti: 2021 a dále“ patří:

  • Nároky na IT týmy vzrostly, protože pro rozptýlené a digitální organizace se technologie staly klíčovým prostředkem. Celkové nároky na IT (s výjimkou bezpečnosti) se zvýšily u 52 % českých IT týmů (63 % celosvětově), zatímco 72 % českých IT týmů (69 % celosvětově) zaznamenalo rostoucí nároky v oblasti kybernetické bezpečnosti.
  • Protivníci rychle využili příležitostí, které pandemie přinesla: 71 % českých IT týmů (61 % globálně) celkově zaznamenalo v průběhu roku 2020 nárůst počtu kybernetických útoků, zaměřených na jejich organizaci.
  • Zvýšené nároky v oblasti bezpečnosti a nárůst počtu kybernetických útoků umožnily IT týmům budovat své dovednosti a znalosti v oblasti kybernetické bezpečnosti. Je pravděpodobné, že velkou část tohoto profesního rozvoje bude tvořit neformální učení se během práce, nezbytné při řešení nových technologických a bezpečnostních požadavků, často pod silným tlakem a vzdáleně od běžného pracoviště.
  • Společné řešení problémů posílilo morálku týmů. U mnoha IT týmů se také zlepšila jejich morálka. Téměř polovina (44 %) českých IT týmů a více než polovina (52 %) IT týmů z celého světa v průzkumu uvedla, že se v průběhu roku 2020 zvýšila jejich týmová morálka. V mnoha případech se zdá, že morálka se zvýšila v souvislosti s vyššími pracovními nároky a intenzivnějšími útoky. Například u obětí ransomwaru se morálka týmu zvýšila podstatně častěji než u těch, které napadeny nebyly (60 % oproti 47 %). Morálku pravděpodobně ovlivnily také vnější a osobní okolnosti během pandemie, jako jsou místní omezení, nemožnost vidět rodinu a další faktory. Bez ohledu na to zjištění naznačují, že společný cíl, pocit hodnoty a společné čelení nepřízni osudu pomohlo stmelit a zvednout náladu IT týmů.
  • Zkušenosti z roku 2020 podnítily ambice na zvětšení IT týmů a využití pokročilých nástrojů jako je umělá inteligence v budoucích technologických strategiích. Zdá se, že mnoho organizací vstoupilo do roku 2021 s plány na zvětšení interních i outsourcovaných IT týmů a na využití potenciálu pokročilých nástrojů a technologií. Průzkum zjistil, že 66 % českých IT týmů (68 % celosvětově) očekává do roku 2023 nárůst počtu interních zaměstnanců IT bezpečnosti a 52 % (56 % celosvětově) očekává, že ve stejném časovém horizontu vzroste počet outsourcovaných zaměstnanců IT bezpečnosti. Drtivá většina (81 % českých a 92 % celosvětově) organizací očekává, že jim s rostoucím počtem a/nebo složitostí hrozeb pomůže umělá inteligence. To může být částečně způsobeno tím, že se 58 % českých IT týmů (54 % celosvětově) domnívá, že jsou dnes kybernetické útoky příliš pokročilé na to, aby se s nimi interní tým dokázal vypořádat sám.

Celý průzkum „Týmy IT bezpečnosti: 2021 a dále“ je k dispozici na webu Sophos.com.

Průzkum „Týmy IT bezpečnosti: 2021 a dále“ provedla společnost Vanson Bourne, nezávislý specialista na průzkumy trhu, v lednu a únoru 2021. V rámci průzkumu bylo dotazováno 5 400 IT manažerů s rozhodovací pravomocí ve 30 zemích, a to v České republice, Rakousku, Francii, Německu, Velké Británii, Itálii, Nizozemsku, Belgii, Španělsku, Švédsku, Švýcarsku, Polsku, Spojených státech, Kanadě, Brazílii, Chile, Kolumbii, Mexiku, Turecku, Izraeli, Spojených arabských emirátech, Saúdské Arábii, Indii, Nigérii, Jihoafrické republice, Austrálii, Japonsku, Singapuru, Malajsii a na Filipínách. Všichni respondenti byli z organizací se 100 až 5 000 zaměstnanci.

Další zdroje

 

O společnosti Sophos

Společnost Sophos je celosvětovým lídrem v oblasti kybernetické bezpečnosti nové generace, který chrání více než 500 000 organizací a miliony spotřebitelů ve více než 150 zemích před nejpokročilejšími kybernetickými hrozbami současnosti. S využitím znalostí hrozeb, umělé inteligence a nástrojů strojového učení laboratoří SophosLabs a SophosAI poskytuje Sophos široké portfolio pokročilých produktů a služeb pro zabezpečení uživatelů, sítí a koncových bodů proti ransomwaru, malwaru, exploitům, phishingu a široké škále dalších kybernetických útoků.

Sophos Central, jednotná integrovaná cloudová konzole pro správu zabezpečení, je ústředním prvkem adaptivního ekosystému kybernetické bezpečnosti, který obsahuje centralizované datové jezero využívající bohatou sadu otevřených rozhraní API dostupných zákazníkům, partnerům, vývojářům a dalším dodavatelům kybernetické bezpečnosti. Společnost Sophos sídlí v britském Oxfordu a prodává své produkty a služby prostřednictvím prodejních partnerů a poskytovatelů spravovaných služeb (MSP) po celém světě. Další informace jsou k dispozici na adrese www.sophos.com.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace