NASA bude dál platit Rusům za Sojuzy

NASA bude dál platit Rusům za Sojuzy
Popisek: Ilustrační obrázek Atlas V 401
10 / 08 / 2015, 11:00

Podle představitelů Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku je to, že utratí dalších téměř 0,5 miliardy dolarů chyba Kongresu.

NASA zaplatila Rusku již miliardy dolarů od roku 2004, kdy byl ukončen její vlastní program Space Shuttle. Nyní to vypadá, že bude platit i nadále, a to i přes to, že její rozpočet pro rok 2015 nepatrně vzrostl – na urychlení programu Commercial Crew Program (CCP) to ale nestačí. Proto NASA zaplatí do roku 2018 dalších 490 miliónů dolarů Rusku za moduly Sojuz.

A co za těch 490 miliónů NASA získá? Pouhých 6 míst na ruských kosmických lodích.

Na tuto situaci upozornil členy amerického kongresu ostrý dopis správce NASA, Charlese Boldena, který kritizuje rozpočtová omezení a zpoždění, která díky nim v programu CCP vznikla.

Na programu pracují firmy Boeing a SpaceX, kteří již představili své moduly CST-100 a Dragon. Přitom závislost na ruských prostředcích měla být zrušena již v tomto roce.

Nynější stav programu počítá s využitím těcto modulů až v roce 2017, ale Kongres pro program CCP počítá s nižším rozpočtem, než prezident Obama chtěl – 900 milińů vs. 1,24 miliardy, což může způsobit další rok prodlení.

Zdroj: ExtremeTech

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace