NASA: Mars přišel o atmosféru díky slunečnímu větru

NASA: Mars přišel o atmosféru díky slunečnímu větru
07 / 11 / 2015, 08:00

Vědci NASA tvrdí, že Rudá planeta přišla o svou atmosféru v průběhu několika milionů let díky slunečním větrům.

Sluneční vítr je proud částic, který vychází ze Slunce. Má obvykle rychlost asi 450 km/s (1,5 ‰ rychlosti světla), jeho zdrojem je sluneční korona. Její teplota je tak vysoká, že zdejší částice mají vysokou energii a sluneční gravitace je zde nedokáže udržet. Dodnes však není objasněn mechanismus, jak mohou být částice slunečního větru urychlovány na tak vysokou rychlost.

Na rozdíl od Země, Mars nemá globální magnetické pole na ochranu své atmosféry, což ji činí bezbrannou vůči slunečnímu ultrafialovému záření a vysoce energetickým paprskům plynu a magnetických částic, které proudí od Slunce během slunečních bouří. Sluneční bouře jsou tedy důležitým vodítkem k tomu, abychom pochopili, jak se z planety kdysi dávno podobné zemi stala studená a suchá poušť. 

8. března, se orbitální kosmické lodi NASA  Maven povedlo zachytit právě takovou bouři, která odlupuje atmosféru Rudé planety. 

Celý dokument NASA zde

Zdroj: NASA, Reuters, Science

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace