NASA potvrdila existenci vody na Marsu

NASA potvrdila existenci vody na Marsu
Autor fotografie: NASA|Popisek: Mars Reconnaissance Orbiter
28 / 09 / 2015, 17:30

NASA potvrdila existenci kapalné vody na povrchu Marsu, oznámila to v pondělí na základě nového výzkumu. Zjištění vychází z dat a analýz sondy Mars Reconnaissance Orbiter.

Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) ověřil, že temné, sezónní pruhy, které se objevily na povrchu Marsu pocházejí ze slaných vodních toků.

Sledujte konferenci NASA živě:

Tmavé pruhy proudí dolů po strmých svazích během teplých období, a pak pomalu mizí během chladnějších období. Objevují se na několika místech na Marsu, jsou-li teploty -23 stupňů Celsia a vyšší, mizí v chladnějších obdobích.

Na následujícím videu jsou vidět sezónní proudy vody. 

"Naše pátrání na Marsu bylo "následovat vodu" během naší mise hledání života ve vesmíru, a teď máme vědecky potvrzeno to, v co jsme měli už dlouho podezření," řekl John Grünsfeld, astronaut a administrátor ředitelství mise. "Je to významný vývoj, protože se podle všeho potvrdilo, že voda, i když slaná proudí dnes na povrchu Marsu."

Do teď, když se mluvilo o možnosti vody na planetě Mars, uvažovalo se o starověké nebo zmrzlé vodě. Nyní víme, že voda ve formě slaného roztoku proudí na pouštní planetě dodnes. Voda je klíčovým faktorem pro existenci života.

Strouhy na svazích byly i v minulosti připisovány působení tekoucí vody, nynější objev hydratovaných solných nerostů však zřejmě vysvětluje, co se v nich nyní děje, kdy sůl ve vodě snižuje bod zamrznutí.

Zdroj: NASA

Tagy článku