NASA: test vesmírné lodi pro let na Mars

NASA: test vesmírné lodi pro let na Mars
Autor: NASA/JPL-Caltech|Popisek: Ilustrační obrázek
28 / 05 / 2015, 11:45

27. května vesmírná agentura NASA oznámila, že provede druhý test technologií LDSD pro sestup atmosférou Marsu příští úterý 2. června.

Test LDSD neboli Low-Density Supersonic Deceleratoru je jednou z částí přípravy vyslání člověka na Mars. Vedoucí programu chtějí otestovat nové technologie určené k přistání kosmické lodi s velkým užitečným zatížením na povrchu rudé planety.

NASA zkoumá možnost atmosférického brždění jako metodu pro přistání velké vesmírné lodi na Marsu. Loď bude během přistávací procedury využívat jen malé množství paliva. NASA vyvíjí tři různé supersonická zařízení.

„První dvě jsou nadzvukové nafukovací decelerátory, které se nafouknou okolo vesmírné lodi jako velký balón a zbrzdí ji z rychlosti vyšší než 3,5 Machu na 2 Machy a méně. Vyvíjíme také padák o průměru 30,5 metru, který zbrzdí loď z rychlosti okolo 1,5 Machu na podzvukovou rychlost. Všechna tři zařízení jsou největší svého typu, která kdy letěla rychlostí vyšší než sedminásobek rychlosti zvuku.“

Úterní test bude pomocí zemské atmosféry simulovat sestup na Mars. Živě bude přenášen na NASA TV 2. června od 19:00 našeho času.

Zdroj: NASA, Discovery

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace