Naschvál nezajistili důkazy, kritizuje GIBS expolicistka. Ve stodole našla krvavou sekeru

Naschvál nezajistili důkazy, kritizuje GIBS expolicistka. Ve stodole našla krvavou sekeru
01 / 11 / 2017, 11:30

Někdejší policistka Petra Lhotáková, vyhlášená aktivitami na sociálních sítích, kde si často nebere servítky s policejními funkcionáři, našla podle vlastních slov v poštovní schránce kompletní spis k případu, který v minulosti vyšetřovala. Ve stodole nalezla i krvavou sekeru. Vnímá to jako výhrůžky. Zároveň viní policejní inspekci, že účelově maří vyšetřování.

Mohlo jít o varování či zastrašení devětatřicetileté bývalé vyšetřovatelky ze strany někdejších nadřízených, s nimiž se soudí? Podle expolicistky Petry Lhotákové ano.

Lhotáková tvrdí, že když se letos 5. září vrátila večer domů, čekalo na ni nemilé překvapení. „V poštovní schránce jsem nalezla vhozený kompletní spisovaný materiál týkající se mnou objasněného případu porušování domovní svobody, který jsem zdárně dokončila v první polovině roku 2013,“ popisuje žena, která u policie sloužila devatenáct let.

psali jsme: O reorganizaci torza ÚOOZ a sloučení sledek rozhodnou nakonec volby

Na deskách byl nakreslený černý kříž, což vnímá jako jasnou výhrůžku. „Uvnitř jsou písemnosti včetně výslechů, lustrací, úředních záznamů. Spis je nesešitý, neočíslovaný, včetně mých rukou psaných poznámek ke konci obálky,“ líčí Lhotáková s tím, že měl být od roku 2013 řádně založený v archivu na Obvodním oddělení policie Čechtice, kde sloužila.

Případ vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), jak sdělila mluvčí inspekce Radka Sandorová. „Mohu potvrdit, že jsme zahájili šetření. K doplnění je možné podotknout, že se jmenovanou paní Lhotákovou byly provedeny úkony nezbytné pro zahájení šetření podle zákona o Generální inspekci bezpečnostních sborů.“

„Spis archiv neviděl“

Lhotáková nalezení spisu inspekci sama oznámila. „Jde o jednoznačné pochybení policejního managementu, neboť spis evidentně archiv nikdy neviděl. Jde o jasný únik spisu k civilní osobě. A nevylučuji, že souvisí s mými současnými aktivitami směrem k policejními managementu Středočeského kraje, se kterým se soudím; například kvůli šikaně, dále se soudím kvůli neoprávněné výpovědi,“ zdůrazňuje někdejší policistka s tím, že policejní oddělení v Čechticích, kde působila, bylo nedávno zrušeno; okrsek spadá pod Krajské ředitelství policie Středočeského kraje.

spis

Bývalí nadřízení Lhotákové, kteří přešli do Benešova, se k případu veřejně vyjadřovat nechtějí. Komisař Pavel Truxa podotkl: „Vzhledem k tomu, že se touto věcí zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů, nemůžeme poskytnout žádné informace.“

Inspekce musí vyloučit i možnost, že si Lhotáková vše nevymyslela, aby upozornila na své problémy s někdejšími nadřízenými. Pokud se však potvrdí, že někdo vhodil do schránky uzavřený spis, incident se zařadí mezi další úniky policejních materiálů, které v průběhu léta zkoumala sněmovní komise. Za ty mohou podle poslanců hlavně orgány činné v trestním řízení (policie, státní žalobci a soudy), nikoliv právní zástupci stíhaných nebo obžalovaných lidí.

„Inspekce zvažovala ochranku“

Lhotáková tvrdí, že už jí bylo v minulosti vyhrožováno: „Ve stodole mi někdo nastražil krvavou sekeru – letos v březnu. Inspekce mi chtěla dát ochranku v konspiračním tajném bytě, ale to vzhledem ke školní docházce syna a hospodářství, o něž se starám, nešlo.“

Zároveň si na postup policejní inspekce stěžuje. Kvůli tomu, že spis, jejž měla nalézt, vložil pracovník GIBS do igelitky z obchodu, což podle ní mohlo ohrozit případné stopy.

psali jsme: Expolicistka varuje Sobotku před Chovancem i kvůli sebevraždám

„Jediné, co GIBS udělal, je to, že si přijel jeden z pracovníků pro spis, neprovedl ohledání místa činu, nezajistil stopy, neprovedl neodkladné a neopakovatelné úkony, a ačkoliv byl na obalu spisu narýsovaný černý kříž, který z mého pohledu znamenal výhrůžku – a já to takto pracovníkovi GIBS popsala – přislíbil, že se věcí bude další den, tedy 6. 9., orgán zabývat. Spis pak vložil do zmačkané igelitky z obchodu, nesečetl listy, nezadokumentoval obsah, nevyfotil, zkrátka vše v hrubém porušení zákonných norem zejména trestního řádu,“ popisuje bývalá vyšetřovatelka.

GIBS: Igelitka je ochranný obal

GIBS však Lhotákové sdělila 26. října, že její stížnosti jsou nedůvodné. V úředním dopisu podepsaném plukovníkem Vlastimilem Hadravou, jejž má Security magazín k dispozici, uvádí: „K otázce vložení nalezeného spisu do igelitového obalu (tašky) sděluji, že nebylo zjištěno, že by tímto postupem byly porušeny pravidla kriminalisticko-technických postupů. Zajišťování písemných materiálů odpovídá běžnému zacházení s písemnostmi, musí být náležitě zabaleny a ochráněny tak před jakýmkoliv poškozením, druhotným znečištěním nebo zničením. Igelitový obal splňuje požadavky na ochranu před znehodnocením v úvahu připadajících stop. Z toho důvodu byla stížnost vyhodnocena jako nedůvodná.“

„S tímto zásadně nesouhlasím,“ brání se Lhotáková, „a viním GIBS z manipulace s celým případem za účelem krytí služebních funkcionářů Krajského ředitelství policie Středočeského kraje.“ Vzhledem k těmto okolnostem momentálně zažádala, aby byla veškerá její podání GIBS odejmuta a postoupena na městské státní zastupitelství – oddělení kriminality speciálních subjektů.

 

Tagy článku