Naše protiatomové kryty jsou navrženy tak, aby vydržely i 100 let, vyrábíme vlastní tlakotěsné pancéřové dveře a únikové poklopy, říká Michal Terendy

Naše protiatomové kryty jsou navrženy tak, aby vydržely i 100 let, vyrábíme vlastní tlakotěsné pancéřové dveře a únikové poklopy, říká Michal Terendy
Autor fotografie: foto: Tebrix Safety Home, s.r.o.|Popisek: Jednatel společnosti Tebrix Michal Terendy
17 / 11 / 2022, 13:00

Liberecká firma Tebrix Safety Home se zabývá unikátní stavbou podzemních protiatomových krytů. Ty dokáží odolat například průmyslovým haváriím, živelným pohromám, teroristickým útokům a dalším hrozbám. S jednatelem společnosti Michalem Terendym jsme již hovořili na Future Forces Forum 2022, nyní v podrobnějším rozhovoru popisuje začátky podnikání, jaká jsou úskalí při stavbě podzemních krytů, a v neposlední řadě prozradí, jestli je tento druh staveb určen jen pro movitou klientelu.

Pane Terendy, Vaše společnost Tebrix se specializuje na stavbu podzemních/protiatomových krytů. Kdy se zrodila myšlenka na založení firmy a neměl jste na začátku pochybnosti, zda si na sebe vydělá?

K této činnosti jsme se dostali náhodně před 12 lety, kdy nás oslovil klient, kterému jsme realizovali klasickou stavbu, aby jsme mu vytvořili bezpečnou část něco jako kryt. Tam vznikla myšlenka pokračovat v tomto směru dále. Nicméně nebyla to činnost, která by nás tenkrát uživila, to trvalo několik let, než jsme si vybudovali jméno a zakázek začalo přibývat.

Jakými argumenty byste mě přesvědčil, že stavba podzemního krytu je do budoucna užitečná a možná mi i jednou může zachránit život?

Naši klienti vědí co chtějí a proč to chtějí, nemusíme tedy někoho přesvědčovat. Pouze hledáme nejvýhodnější umístění stavby, způsob zabezpečení a snažíme se vyhovět klientům s jejich požadavky. Myslím si, že není dobré přesvědčovat lidi, aby si takovou stavbu pořídili, pokud to tak sami necítí. Každý si může přečíst na našich stránkách, čemu taková stavba umí odolávat a proti čemu je umí ochránit, navíc se vždy snažíme najít další využití v podobě vinného sklepa, střelnice, herny, trezorových místností apod.

tebrix

                                                              Foto: Tebrix Safety Home, s.r.o.

 

Zaznámenává firma v současné době i ve světle válečného konfliktu na Ukrajině zvýšený zájem o pořízení protiatomového krytu?

První větší zájem o naše služby byl už při uprchlické krizi, dále při covidu, a od 24. února, kdy začal konflikt na Ukrajině, je zájem o kryty enormní. Kryty poptávají už i méně movitější klienti, dá se říci, že nejvyšší zájem, co do počtu byl u střední třídy na menší stavby 20 až 50 m2.

Čemu dokáže podzemní kryt odolat?

Naše kryty stavíme dle norem ČSN 73 90 10 Stavba civilní ochrana obyvatelstva. Podzemní protiatomové tlakově stálé kryty v nejvyšší bezpečnostní třídě vás ochrání proti průmyslovým haváriím, živelným pohromám, sociálním nepokojům, teroristickým útokům, blackoutu a zbraním hromadného ničení.

Jak náročná je vlastně stavba podzemního krytu a jaké jsou největší úskalí při jeho realizaci?

Podzemní stavby jako takové jsou vždy náročnější než stavby na povrchu a v případě podzemního protiatomového krytu obzvlášť. Naše stavby jsou navrženy a vyráběny tak, aby vydržely i 100let, pokud se o ně bude klient dobře starat. Veškeré materiály jsou naddimenzovány a technologie jsou většinou po dlouhá léta prověřována u armády.

Vybudování takového krytu jistě není levnou záležitostí. Mohou si jej dovolit jen vysokopříjmové skupiny?

Cena krytu nejvyšší bezpečnostní třídy je v současné chvíli 100-120 tis/ m2.

V této ceně krytu je zahrnuto:

1, Projekt, statika

2, Výroba modulů dle projektu

3, Technologie vzduchu - NBC Filtroventilace, protitlakové komíny, protitlakové a přetlakové ventily, tlakové uzávěry, filtry, rozvody

4, Technologie vody - Filtrace vody Nuclear 500, čerpadla, rozvody vody, odpady, ohřívač vody, bezp. odtoky, rozvody

5, Technologie elektro - Dieselagregát 8Kw, nádrž nafty 1000l, čerpadla, filtry, výdejní sestava (možno doplnit o bateriové pole, fotovoltaika)

6, Radiokomunikace - Radiostanice nastavená na IZS (int. záchranné složky), dalších cca 200 stanic (radioamatéři, taxi, letecká-vodní doprava, soukromé st. apod.)

7, Dveře, únikové poklopy - tlakotěsné pancéřové uzávěry odolávající -tlaková vlna, střelba všech ručních palných zbraní a trhaviny typu C4, požár, voda

8, Zdvojené podlahy po celém krytu - výška 0,4m pro uložení zásob

9, Finální krytina podlahy

10, Stěny a příčky - Fermacell, malba bílá

11, Koupelna, WC - sprchový kout, WC, umyvadlo

12, Dveře - interiérové obložkové bílé

13, Osvětlení standard (možnost osvětlení Spectrasol)

14, Elektro - zásuvky, vypínače po celém krytu

15, Odhlučnění hl. vstupu, nouzového výlezu, motorovny

16, Kuchyň - příprava pro kuchyň (voda, odpad, elektro)

17, Instalace na pozemku - moduly, rozvody vody-odpadu-elektro-vzduch

18, Doprava, jeřáb

19, Výkopové práce a betonáž

Když si člověk představí, že daná částka za 1 m2 je současná cena panelákového bytu, tak si nemyslím, že by taková výroba byla jen pro tu bohatší klientelu.

Setkal jste se někdy s požadavkem ze strany klienta, který není i při existenci nejnovějších stavebních či technologicky postupů uskutečnitelný?

tebrix2

                                                               Foto: Tebrix Safety Home, s.r.o.

 

Většinou se jedná spíše o dotazy ze strany klienta, jestli tam mohou mít navíc vybavení a technologie typu bazén, posilovna, bowling, střelnice, hydroponie apod., to vše jsme jim schopni splnit. Dále se řeší možnosti zabezpečení, ale ani tam většinou s ničím nemáme problém. Je to ale hlavně tím, že si většinu vyrábíme sami.

Disponujete při budování krytu vlastním unikátním know-how, nebo čerpáte někde inspiraci?

Neustále se snažíme v našem segmentu rozvíjet, takže sledujeme trendy ve světě, jezdíme na školení a vymýšlíme vlastní technologie, zdokonalujeme se v každém směru. Například si i vyrábíme vlastní tlakotěsné pancéřové dveře a únikové poklopy, které jsou několikanásobně odolnější než u konkurence. Vycházíme z českých norem k tomu přidáme normy ze Švýcarska a USA a teprve potom vnikají naše výrobky. Máme vždy veškeré technologie a zebezpečení několikanásobně jištěny.

                                                               Foto: Tebrix Safety Home, s.r.o.

 

Jsou z Vašeho pohledu Češi dostatečně připraveni na nečekané situace typu blackout?

Pokud by se jednalo o pár hodin, věřím, že připravenost našich občanů bude poměrně velká, cca 60%. V případě delšího výpadku elektřiny by byla situace úplně jiná. Být bez proudu třeba měsíc a více si asi málokdo umí představit a tady už se budeme pohybovat okolo 2-5%

Měly by z Vašeho pohledu školy věnovat větší pozornost civilní ochraně obyvatelstva a dalším aspektům s ní spojené?

Rozhodně ano, myslím si, že v současné době málokdo ví, jak se v krizových situacích chovat. Učit bychom se měli všichni.

 

 

 

Tagy článku