Násilí dětí a násilí na dětech v USA. Chmurné vyhlídky

Násilí dětí a násilí na dětech v USA. Chmurné vyhlídky
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
24 / 11 / 2014, 13:45

24.11.2014 / Před měsícem vrazil do jídelny střední školy v Marysvillu ve státě Washington ozbrojený žák prvního ročníku střední školy. Postřelil pět spolužáků, z toho jednoho smrtelně, než se zabil vlastní zbraní. Bylo mu třináct let.

Před necelým týdnem vtrhl po půlnoci do knihovny v univerzitním kampusu ve floridském Tallahassee otevřené 24 hodin denně neznámý střelec. Než byl při přestřelce zabit policií, stihl zranit tři studenty, jednoho z nich vážně.

Před dvěma dny zastřelil důstojník policie v Clevelandu ve státě Ohio dvanáctiletého černošského chlapce, o kterém se domníval, že má poloautomatickou pistoli. Dítě mělo za opaskem airsoftovou hračku, která podle mluvčí clevelandské policie „vypadala opravdu, ale opravdu skutečně“. Policie chlapce vyzvala, aby se vzdal, což prý neučinil.

Dnes je na nohou celý Ferguson ležící severozápadně od města St.Louis ve státě Missouri. Byla povolána americká národní garda, obchody jsou zabedněné, policie v pohotovosti. Očekává se rozhodnutí velké poroty, jestli bude postaven před soud policista, který tu v létě zastřelil neozbrojeného chlapce šesti výstřely.

Následovaly masové protesty obyvatel Fergusonu proti policejní brutalitě s rasovým podtextem, které se proměnily ve vlnu násilí končící rabováním, takže byl v tomto předměstí St. Louis vyhlášen mimořádný stav. Fergusonu se přezdívá černé město s bílou radnicí a bílými policisty. Rasové napětí tu panuje už léta a kdykoliv může znovu vybuchnout.

V uplynulém školním roce bylo na školách jenom v New Yorku zabaveno 1200 zbraní – paralyzérů, nožů, žiletek i pistolí. Nejmladšímu školákovi, který vloni přinesl do školy pistoli, bylo deset let. New York už ale zažil i to, že palnou zbraň přinesl do školy sedmiletý žák ze čtvrti Queens. Podle newyorské policie děti nenosí do školy zbraně, aby útočily, ale aby se chránily před násilím v nebezpečných čtvrtích nebo při konfliktech s dalšími dětmi.

 

Tagy článku