Násilí v Londýně – britská policie zkouší nové skenery pro vlakové stanice

Násilí v Londýně – britská policie zkouší nové skenery pro vlakové stanice
19 / 09 / 2019, 09:00

Ve snaze bojovat proti násilným trestným činům v Londýně připravuje britská dopravní policie (British Transport Police) pětidenní zkušební provoz nových tělových skenerů na vlakovém nádraží Stratford. Program bude podpořen Metropolitní policií a bude schopen na cestujícím detekovat zbraně, nože a výbušné zařízení. Jen v minulém týdnu došlo v Londýně k sedmi vraždám, a jakkoli k nim nedošlo výhradně na nádražích, policie doufá, že kontrolou podobnou té letištní tyto druhy zločinů sníží.

Systém byl poprvé testován na stanici Stratford v pondělí 16. září. Jeho kapacita je 2000 cestujících za hodinu, aniž by způsoboval zpoždění. Systém funguje na principu tepelných senzorů, které označují oblasti těla, kde je teplo blokováno. Velikost a tvar skrytého objektu posuzují policisté, kteří jsou tak schopni odhalit skrytou zbraň. Senzory pracují na vzdálenost až 10 m, a cestující se tedy může volně pohybovat, aniž by věděl, že je skenován. Skener nevyzařuje žádné záření ani nezobrazuje intimní části těla. Na rozdíl od fyzického prohledávání nemohou skenery z obrázků, které vytvářejí, rozeznat pohlaví, věk nebo etnicitu jednotlivce, jako to umožňují některé systémy na letištích.

Dosavadní přístup, kdy policista zastaví vybranou osobu a prohledá ji, je v Británii kritizována. A tato nová technologie by mohla policistům pomoci v detekci zbraní, aniž by se spoléhali na kontroverzní systém. Policejní ministr Kit Malthouse řekl: „Dvacet tisíc policistů navíc pomůže, ale nová technologie může mít obrovský dopad na veřejnou bezpečnost, jak toto zařízení prokazuje. Nikdo by neměl mít dojem, že může chodit po ulici s nožem a očekávat, že mu to projde.“

A bezpečnostní ředitel společnosti Transport for London Siwan Hayward, dodal: „Londýnská dopravní síť je bezpečným prostředím s nízkou kriminalitou a jsme odhodláni spolupracovat s policií, abychom zajistili, že to tak zůstane. Chceme zabránit tomu, aby někdo vnesl nůž nebo zbraň do londýnské veřejné dopravy. “

Test nového zařízení je tedy dalším ze způsobů, jímž se Velká Británie snaží vypořádat s rostoucí zločinností, a především se vzrůstajícím násilím spáchaným pomocí nože.

Zdroj: railtechnologymagazine.com

Tagy článku