Nástupce slavného špionážního letounu SR-71 bude ,,extrémně" rychlým strojem

Nástupce slavného špionážního letounu SR-71 bude ,,extrémně&quote; rychlým strojem
Autor: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: SR-71
26 / 06 / 2017, 10:00

Na veřejnost pronikly nové informace o nástupci legendárního průzkumného letounu SR-71 Blackbird.

Po letech ,,ticha" kolem projektu nástupce legendárního letounu SR-71 Blackbird se dostaly na veřejnost první, i když kusé informace.

Divize společnosti Lockheed, SkunkWorks, která na projektu pracuje, prozradila serveru Aviation Week, že hypersonické technologie, včetně kombinovaného cyklického propulzního sytému, jenž spojuje motor nadzvukových stíhaček s raketovým, dosáhly takového stupně, že samotné práce na SR-72 mohou již brzy začít. Rozdíl mezi SR-71 a jeho nástupcem bude podle SkunkWorks hlavně v rychlosti.

SR-72 bude útočným a zároveň průzkumným letounem schopným dosáhnout rychlosti Mach 6. ,,Říkali jsme posledních dvacet let, že hypersonické technologii docílíme za dva roky. To, co mohu říct, je fakt, že tato technologie je už ,,dospělá" a my společně s DARPA (agentura amerického ministerstva obrany, která je zodpovědná za vývoj nových vojenských technologií) tvrdě pracujeme na tom, aby se technologie dostala našim bojovníkům," řekl viceprezident Skunk Works Rob Weiss.

Na nástupci špionážního letounu SR-71 se sice začalo pracovat již v roce 2013, ale detaily vývoje byly drženy v přísném utajení. Až nyní se na veřejnost dostávají tyto informace. SkunkWorks uvedla, že ,,optimistický" odhad dokončení prací je stanoveno na rok 2020. 

Úkolem špionážního letounu Blackbird bylo rychle a nepozorovaně se přiblížit k vytčenému (často mobilnímu) cíli a provést na krátkou vzdálenost dokonalý monitoring. Tomu napomáhal i ,,neviditelný” povrch letounu. Jeho služba skončila v roce 1998.

 

psali jsme:

US Air Force chtělo z SR-71 záchytný stíhač s rychlostí 3 Machy

Zdroj: popularmechanics.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace