Nástupce slavného špionážního letounu SR-71 bude ,,extrémně" rychlým strojem

Nástupce slavného špionážního letounu SR-71 bude ,,extrémně&quote; rychlým strojem
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: SR-71
26 / 06 / 2017, 10:00

Na veřejnost pronikly nové informace o nástupci legendárního průzkumného letounu SR-71 Blackbird.

Po letech ,,ticha" kolem projektu nástupce legendárního letounu SR-71 Blackbird se dostaly na veřejnost první, i když kusé informace.

Divize společnosti Lockheed, SkunkWorks, která na projektu pracuje, prozradila serveru Aviation Week, že hypersonické technologie, včetně kombinovaného cyklického propulzního sytému, jenž spojuje motor nadzvukových stíhaček s raketovým, dosáhly takového stupně, že samotné práce na SR-72 mohou již brzy začít. Rozdíl mezi SR-71 a jeho nástupcem bude podle SkunkWorks hlavně v rychlosti.

SR-72 bude útočným a zároveň průzkumným letounem schopným dosáhnout rychlosti Mach 6. ,,Říkali jsme posledních dvacet let, že hypersonické technologii docílíme za dva roky. To, co mohu říct, je fakt, že tato technologie je už ,,dospělá" a my společně s DARPA (agentura amerického ministerstva obrany, která je zodpovědná za vývoj nových vojenských technologií) tvrdě pracujeme na tom, aby se technologie dostala našim bojovníkům," řekl viceprezident Skunk Works Rob Weiss.

Na nástupci špionážního letounu SR-71 se sice začalo pracovat již v roce 2013, ale detaily vývoje byly drženy v přísném utajení. Až nyní se na veřejnost dostávají tyto informace. SkunkWorks uvedla, že ,,optimistický" odhad dokončení prací je stanoveno na rok 2020. 

Úkolem špionážního letounu Blackbird bylo rychle a nepozorovaně se přiblížit k vytčenému (často mobilnímu) cíli a provést na krátkou vzdálenost dokonalý monitoring. Tomu napomáhal i ,,neviditelný” povrch letounu. Jeho služba skončila v roce 1998.

 

psali jsme:

US Air Force chtělo z SR-71 záchytný stíhač s rychlostí 3 Machy

Zdroj: popularmechanics.com

Tagy článku