Naštvaný Erdogan nazval Nizozemce fašisty

Naštvaný Erdogan nazval Nizozemce fašisty
Autor fotografie: flickr.com|Popisek: Recep Erdogan
12 / 03 / 2017, 08:00

Recep Erdogan se ostře ohradil proti zákazu nizozemských úřadů, které neumožnily přistání tureckému ministrovi zahraničí Mevlütovi Cavusoglovi v Rotterdamu.

/AKTUALIZOVÁNO/ Turecká ministryně pro rodinu Fatmu Betül Sayan Kayaová byla v noci na středu eskortována nizozemskou policií na německou hranici. Informovala o tom agentura Reuters. Kayaová měla v plánu se zúčastnit dalšího protureckého shromáždění, které mělo podpořit zvýšení pravomocí prezidenta Recepa Erdogana.

 

Turecký prezident svými výroky reagoval na krok Nizozemců, kteří zakázali přistát ministrovi zahraničí Mevlütovi Cavusoglovi v Rotterdamu, aby se zde zúčastnil protureckého shromáždění. Manifestace tureckých občanů žijících v Rotterdamu, která byla rovněž radnicí zakázána, měla totiž veřejně podpořit ústavní zvýšení Erdoganových pravomocí, s níž opozice zásadně nesouhlasí.

,,Jsou velmi nervózní a zbabělí. Jsou to pozůstatky nacistů a fašisté," opřel se tvrdě do Nizozemců na mítinku svých příznivců v Istanbulu Erdogan. turecký prezident učinil minulý týden podobné prohlášení, když vzkázal Německu, že se vůbec neliší od nacistů. Některá německá města zakázala provládní turecká shromáždění, na níž měli agitovat přední turečtí politikové.

Zatím není jasné, jaký dopad bude mít nizozemsko-turecká roztržka, turecký ministr zahraničí Cavusoglu však Nizozemí pohrozil, že pokud jej nepustí do Rotterdamu, může Nizozemí očekávat tvrdé politické a hospdářské sankce.

Předseda Strany pro svobodu a vážný kandidát napříštího nizozemského premiéra Geert Wilders na svém Twitteru napsal, že rozhodnutí své vlády vítá. ,,Říkám všem Turkům v Nizozemí, kteří souhlasí s Erdoganem, aby odešli do Turecka a už se sem nevraceli," vzkázal politik na Twitteru.

 

psali jsme:

Erdogan vzkazuje Německu: Nelišíte se od nacistů!

 

Zdroj: telegraph.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.