Autor fotografie: Lockheed Martin|Popisek: Americké letouny páté generace
Proč ale Kreml investuje miliardy dolarů (rublů) do vývoje svých vlastních strojů 5. generace PAK-FA (T-50) a PAK-DA, pokud je podle Rusů "stealth" technologie na nic?
Naposledy ruská média v reakci na sloupek Dave Majumdara z National Interest tuto technologii vesměs odsoudila jako zbytečnou, protože tvrdil, že americká letadla F-22 a F-35 snadno projdou skrze ruské systémy protivzdušné obrany.
Problém s ruskou obranou budou mít pouze letadla 4. generace, tedy stroje jako F-15, F-16 či F-18.
Tím ale Majumdar šlápl někomu v Rusku na bolavou nohu a bývalý velitel ruských leteckých sil Igor Malcev v rozhovoru pro Gazeta.ru prohlásil, že stealth je pouze "papírová fikce".
I tak ale Rusko pokračuje v utrácení miliard na vývoj stealth technologie pro stroje PAK-FA, PAK-DA a křižující střely Kh-101 a Kh-102, z nichž ta poslední má zásadní význam pro ruskou strategii jaderného odstrašování.
Když je stealth pouze "papírová fikce" proč utrácí Moskva miliardy bez důvodu?
"Nízká detekovatelnost je daleko od neviditelnosti, pokud je ale tento element 5.generace pouze papírovou fikcí, proč Rusko staví PAK-FA, sní o PAK-DA, a totéž je možné říci o čínských prototypech ve vývoji," říká Michael Kofman, výzkumník z CNA Corporation, který se specalizuje na ruské vojenské záležitosti, a který byl stejně jako Majumdar hluboce analyzován ruskými médii. "Zcela jistě nezávodí s programem JSF, kdo utratí více peněz."
Rusové navrhují, že mohou použít alternativy k vysokofrekvenčnímu řízení palby v pásmech C, X a Ku, aby odpálili raketu na F-22 nebo F-35. Zahrnuje to povelové, infračervené nebo optické navádění, či další možnosti. Rusové by se o to mohli opravdu pokusit, ale zatímco povelové navádění je poměrně časté, neexistují žádné nasazené systémy protivzdušné obrany dlouhého dosahu na bázi infračerveného nebo optického navádění. Tyto systémy jsou efektivní pouze na malou vzdálenost.
Rusové budou muset používat nízkofrekvenční radar k navádění rakety vybavené infračerveným nebo optickým senzorem až na dostřel, kdyby byl vyvinut takový systém. Nicméně analytici a představitelé obrany uvedli, že takový systém by mohl být překonán změnou taktiky.
Někteří západní experti si hrají s teorií, že letadlo 5.generace může být "zjištěno" pomocí radarů na bázi UHV a VHF. Nicméně serveru National Interest experti US Air Force sdělili, že teorie Michaela Pietruchy může fungovat teoreticky, ale v praxi to tak jednoduše fungovat nebude.
"I když nemohu argumentovat specifiky, je to všechno základní fyzika myslím, že se to blíží k tomu říci, že high-band stealth je "k ničemu". Nakonec téměř všechny současné systémy jsou zaměřeny na naše současné stealth. Novější systémy mohou být vyvinuty na využití chyb v systému, ale stále máme náskok," řekl jeden velmi zkušený stealth expert US Air Force editorovi National Interest. "Navíc do toho nikdy nejdeme sami. EW (elektronický boj) je další hra, a tam jsou systémy šité na míru. Co se týče aktivních střel - hodně štěstí s instalaci antény VHF do raketového těla."
Radar stíhačky F-35 typu AESA je prý možné použít jako účinný prostředek elektronického boje, kdy F-35 pomocí radaru umí rušit radary nepřátelských stíhaček a protiletadlové obrany A co je na tom nejlepší? Nepřítel neví, že je rušen.
Proto, i když vysokofrekvenční stealth nemusí být stejně účinný dnes jako tomu bylo v bezprostředně po rozpadu Sovětského svazu, Moskva pravděpodobně nevyvinula efektivní protiopatření jak porazit F-22 nebo F-35.
Dokonce i v případě, že Kreml našel cestu, jak porazit americkou stealth technologii, bylo by pro Moskvu nerozumné telegrafovat tuto zprávu svým oponentům ve Washingtonu. Kromě toho by bylo dvojnásob nezodpovědné mrhat miliardy dolarů za vývoj technologie, kterou pokládá za zastaralou, nebo "papírovou fikci", obzvláště v době ekonomických těžkostí.
To znamená, že samotná skutečnost, že Rusko investuje do PAK-FA a PAK-DA je jasným důkazem, že stealth nejen funguje, ale že tu i zůstane. V opačném případě, proč se namáhat?
Zdroj: National Interest