NATO a ČR se připravuje na válečnou krizi. Manévry v Černém moři. Rusku se to nelíbí

NATO a ČR se připravuje na válečnou krizi. Manévry v Černém moři. Rusku se to nelíbí
Autor fotografie: US NAVY|Popisek: USS Vicksburg
10 / 03 / 2015, 07:30

NATO provádí největší alianční cvičení krizových orgánů od konce studené války. Scénář? Krize mezi dvěma zeměmi, které nejsou členem aliance. A Ukrajina se cvičení zúčastňuje také.To není všechno.....

Až do 10. března bude probíhat cvičení orgánů krizového řízení členských zemí, včetně České republiky, a partnerských států Severoatlantické aliance pod názvem CMX 2015. Cílem pravidelného cvičení Crisis Management Exercise je prověřit alianční i národní postupy krizového řízení na strategické politicko-vojenské úrovni. 

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg prohlásil v Bruselu, na zahájení zasedání na úrovni ministrů obrany, že aliance zahajuje nejvýznamnější rozšiřování svých možností od okamžiku ukončení studené války.

Největší alianční cvičení krizových orgánů zahájeno Jedná se již o devatenácté cvičení CMX od roku 1992, do kterého se letos kromě všech členských států NATO zapojí také Finsko, Švédsko, Austrálie, Japonsko a Ukrajina.

Jako pozorovatelé se zúčastní Nový Zéland, Jižní Korea, Gruzie a státy Istanbulské iniciativy - Bahrajn, Katar, Kuvajt a Spojené arabské emiráty. Význam letošního cvičení vzrostl, neboť se koná v období zhoršené bezpečnostní situace.

Cvičení je zaměřeno na konzultační a rozhodovací činnosti Aliance při řešení vznikající krize. Námět představuje fiktivní, ale pravděpodobnou krizovou situaci mezi dvěma státy v Indickém oceánu, které nejsou členy Aliance. Do cvičení budou kromě velitelství NATO a strategických velitelství Aliance zapojeny civilní a vojenské štáby v hlavních městech účastníků a vybrané mezinárodní organizace. Protože se jedná o velitelsko-štábní cvičení, nedojde v jeho průběhu k přímému nasazení vojenských jednotek.
Na území České republiky cvičení proběhne na pracovištích orgánů krizového řízení. Koordinuje ho Ministerstvo zahraničních věcí a zúčastní se ho i další vybraná ministerstva a správní úřady s celostátní působností.

Mezitím válečné lodě členských států NATO včera vpluly do Černého moře, kde s námořními silami Rumunska, Bulharska a Turecka budou nacvičovat protiponorkové a protiletadlové operace, včetně obrany před útoky malých rychlých člunů. 

Skupinu v současné době tvoří šestice plavidel: vlajkovou lodí je americký raketový křižník USS Vicksburg, nedávno zmodernizovaná kanadská fregata HMCS Fredericton, turecká fregata TCG Turgutreis, německý podpůrný tanker FGS Spessart, italská raketová fregata ITS Aliseo a rumunská ROS Regina Maria.(zdroj: idnes.cz)

Aliance se natají tím, že členské státy mají obavy z ruské anexe Krymu a válečného konfliktu na Ukrajině. "Rusko vyslalo do oblasti tři stíhače Su-30 a čtyři bombardéry Su-24 bombardéry, aby provedly kontrolní lety nad těmito plavidly z letecké základny Novofedorovka,“ informovala ruská agentura RIA Novosti (zdroj: idnes.cz

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu mluví mezitím o "bezprecedentním růstu aktivity ozbrojených sil USA a NATO ve východní Evropě u ruských hranic".

Stejně jako NATO i Rusko zahájilo cvičení, ale tentokrát v oblasti připravenosti strategických jaderných zbraní. A ruský generál prohlásil: "naše jaderné rakety jsou připraveny na okamžitý úder".

Rusko nicméně provedlo vojenské cvičení v Černém moři již v únoru letošního roku. Válečné lodě z ruské flotily prováděly cvičení se svými protiraketovými obrannými systémy. Ruská armáda se netají tím, že na Krymu vytvořila "plnohodnotný systém vzdušné obrany... a že letectvo umístěné na Krymu je schopno rychle a efektivně reagovat na potenciální letecké útoky." Jedná se o reakci na přítomnost vojsk NATO v Bulharsku, Rumunsku a Turecku (zdroj: sputniknews.com)

Zdroj: czech.ruvr.rumocr.army.czceskenoviny.cz

Psali jsme také:

TOP 10 nejsilnějších armád světa: palebná síla, geopolitický kontext i rozpočty

Bundeswehr bude vyzbrojovat. Nové závody ve zbrojení jsou tady

USA a Rusko ukazují svaly několik kilometrů od sebe

Rusové osmnáctkrát zvýšili výdaje na zbrojení!

Rusko nakupuje dalších 150 nejmodernějších vrtulníků Kamov Ka-52 Alligator

Nové vrtulníky pro armádu ČR

Ruské válečné lodě v kanálu La Manche mezi Anglií a Francií

 

Tagy článku