NATO Dream Team

NATO Dream Team
Autor fotografie: US Air Force|Popisek: F-22 Raptor, Royal Air Force Typhoon FGR4 a Rafale
18 / 12 / 2015, 08:00

Leteckého cvičení Trilateral Exercise na letecké základně Langley AFB v USA se účastní Spojené státy, Velká Británie a Francie.

Nejvýkonnější stíhací letouny letouny těchto zemí společně nacvičují taktiku v degradovaném a provozně omezeném prostředí. Cílem byla mimo jiné i spolupráce stíhačů 4++ generace a jediného funkčního stíhače 5. generace, tedy F-22 a také trénink jako důležitý krok k zajištění funkční koaliční spolupráce nad Irákem a Sýrií.

Kromě toho je také zapotřebí změnit strategii, vzhledem k tomu, že země jako Čína nebo Írán vybudovaly na svých hranicích vysoce sofistikovanou obranu. Pro NATO je důležité vymyslet scénář, jak se v případném budoucím konfliktu dostat "dovnitř".

Za USA se účastní letouny páté generace F-22 Raptor, RAF reprezentují Typhoony a konečně francouzské letectvo stíhače Rafale. Z Evropy dorazilo do Spojených států asi 250 členů pozemního personálu, pilotů a asi 12 strojů.

Trilateral Exercise

Roli útočníků sehrály osvědčené T-38 Talon a F-15E, podporu zajišťoval letoun E-3 Awacs. 

Trilateral Exercise

Plukovník Pete Fesler, velitel 1. stíhací letky v Langley popsal cvičení těmito slovy: "RAF a francouzské letectvo jsou našimi zásadními strategickými partnery a spojenci v současném boji proti extrémismu, a budou v jakémkoliv budoucím konfliktu... Třístranné cvičení nám dává možnost trénovat společně v realistických protivzdušných a útočných scénářích. Toto školení je důležité pro zajištění toho, že máme interoperabilitu pro budoucí pohotovostní operace. "

Cvičení probíhající od 2.12 končí dnes, tedy 18.12.2015.

Zdroj: US Air Force, Fighter Sweep, Foxtrot Alpha

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.