NATO loví ve Středomoří minimálně jednu ruskou ponorku Oscar II

NATO loví ve Středomoří minimálně jednu ruskou ponorku Oscar II
Popisek: Ilustrační obrázek ponorky třídy Oscar
13 / 12 / 2016, 10:30

Podle vojenských zdrojů blízkých serveru The Aviationist probíhá ve východním Středomoří velký lov na ruské jaderné ponorky třídy Oscar II. Tato třída je známá jako "zabiják letadlových lodí".

Do akce je zapojeno několik rotiponorkových strojů včetně Poseidonů P-8 amerického námořnictva. Jedna, možná dvě ruské ponorky se pohybují v blízkosti skupiny válečných lodí NATO.

p-8_poseidon_hero_lrg_01_1280x720

Co dělá novinku ještě zajímavější je skutečnost, že ponorkami ruského námořnictvo je třída Oscar II, tedy zabiják letadlových lodí. Mezi plavidly NATO v blízkosti Oscarů je také francouzská jaderná letadlová loď Charles De Gaulle, a americká letadlová loď USS Eisenhower také není příliš daleko.

Psali jsme: Oscar: Zabiják amerických letadlových lodí

Masivní hra zcela ve stylu Studené války je v plném proudu, a udržuje obě strany docela zaneprázdněné.

I když jsou velké svazy těžce chráněné, nelze je považovat za imunní vůči případnému bojvému poškození, nebo omezení jejich schopnosti moderními ponorkami působícími v jejch blízkosti. Jaderné nebo dieselové ponorky se ukázaly být schopné proklouznout doprostřed obranné struktury okolo letadlové lodi a vyhnout se detekci ASW (Anti-Submarine Warfare) letadel, a předstírat, potápění amerických nebo jiných nosičů a většiny z jejich doprovodných plavidel.

Tyto ponorky stále představují významnou hrozbu pro mocné skupiny letadlových lodí. Zvlášť, když útočník je poměrně pokročilá třída jaderné ponorky  Oscar II, vyzbrojená řízenými proti-lodními střelami dlouhého doletu SS-N-19 "Shipwreck". Do této třídy patřil i známý Kursk.

Oscar II 'Kursk'

V roce 2016 Rusko zahájilo několikaletý plán na modernizaci všech svých ponorek Projekt 949A Oscar II, který zahrnuje výměnu střel SS-N-19 za novější 3M55 Oniks, nebo 3M54 Klub. Oscar II nese nyní 24 střel, po modernizaci jich ponese až 72.

Zdroj: The Aviationist

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace