NATO otestovalo nově vytvořené Síly velmi rychlé reakce. České vojáky chválí USA

NATO otestovalo nově vytvořené Síly velmi rychlé reakce. České vojáky chválí USA
Autor fotografie: Vladimír Marek/www.acr.army.cz|Popisek: Vojáci v letounu CASA s tím nejnutnějším materiálem
09 / 04 / 2015, 18:30

Čeští vojáci napravují reputaci naší země v USA. Chválí je americký server STARS AND STRIPES.

Sto padesát vojáků 43. výsadkového praporu vyčleněných do Sil velmi rychlé reakce (VJTF - Very High Readiness Joint Task Force) dostalo rozkaz k akci. Osmačtyřicet hodin vyčleněných v tomto případě na přípravu k ostrému nasazení, a to i v oblastech poměrně vzdálených od České republiky, se začalo odpočítávat.

Pancéřovník prověřuje svoji zbraň Na nádraží mířily i čtyřkolky

Na chrudimském letišti vojáci sestavili vyčleněnou techniku do proudů. Následovala poslední kontrola materiálu. Zatímco jedna kolona zamířila na pardubické letiště, kde na vojáky čekal letoun Armády ČR CASA C-295, druhá směřovala na chrudimské vlakové nádraží, kde se technika nakládala na železniční vagony.

V tomto případě se ale nejednalo o ostrou akci, ale o „Alert cvičení“, které mělo prověřit připravenost nejen chrudimských výsadkářů. Tato příprava byla totiž součástí většího cvičení Noble Jump, které probíhá na letecké základně v nizozemském Eindhovenu. „Alert cvičení“ je první svého druhu, kdy jednotky vysoké připravenosti v praxi reagovaly na rozkaz k přesunu na základě nového konceptu VJTF.

„Scénář tohoto cvičení je umístěn do oblasti pobaltských států. Jeho úkolem je otestovat použití jednotek velmi rychlé reakce. Ty musí být v důsledku přehodnocení rizik schopny nasazení ne do několika desítek dnů, jak tomu bylo v minulosti, ale do několika desítek hodin. V tomto případě se jedná o ověřovací proces, na základě kterého bychom měli odstranit případné nedostatky,“ upřesnil zástupce náčelníka Generálního štábu AČR – ředitel Společného operačního centra MO generálmajor Jiří Baloun. „Jednotka musí mít připraveny zásoby na třicet dnů činnosti. Z toho na sedm dnů si bere přímo s sebou v okamžiku vyhlášení nasazení a zbývající jí budou dopraveny na místo následovně. Zásoby jste mohli vidět v koloně, jedná se například o pohonné hmoty, potraviny, střelivo, náhradní díly, prostě všechno, co budou potřebovat.“

Kolona vozidel Kajman

Druhá část cvičení Noble Jump se uskuteční 9. až 20. června 2015, kdy jednotky VJTF budou nasazeny ve Vojenském výcvikovém prostoru Zagan v západním Polsku. Další z 25.000 vojáků NATO dokončí cvičení v Itálii, Portugalsku a Španělsku v říjnu a listopadu tohoto roku.

Server STARS AND STRIPES ještě doplňuje, že stejné cvičení proběhlo i v Holandsku, kde se ho zúčastnilo 900 německých a 200 holandských vojáků.  

Autor: Armáda ČR

Tagy článku