NATO pořádá kvůli Rusku největší protiponorkové vojenské cvičení „Rychlá mangusta“

NATO pořádá kvůli Rusku největší protiponorkové vojenské cvičení „Rychlá mangusta“
Autor fotografie: NATO|Popisek: Dynamic Mongoose
14 / 05 / 2015, 19:00

14.5.2015 / V Severním moři nedaleko Norska se odehrává dosud největší vojenské cvičení NATO zaměřené na vyhledávání ponorek.

Důvodem je rostoucí obava z ruských ponorek, které byly spatřeny hlídkami právě v těchto vodách. Operace nese poněkud bizarní název „Rychlá mangusta“ (Dynamic Mongoose) podle africké šelmičky, která je známá tím, že loví hady a to i ty jedovaté.

Za cvičného nepřítele slouží německá ponorka U33. Její kapitán Kai Nicklesdorf a jeho 28 členná posádka, která žije ve stísněných podmínkách, se snaží vyhnout hledáčku deseti vojenských lodí NATO. Jejich úlohou je získat velitelskou loď USS Vicksburg a naftu z tankeru.

Zdroj YouTube, RuptlyTV

Naopak loď USS Vicksburgh a její kapitán Brad Williamson se svou flotilou se má snažit ponorku vypátrat. Podle jeho slov se jedná o důležité cvičení, protože všichni si jsou vědomi ruské podmořské aktivity. Ruské ponorky byly spatřeny nedávno u pobřeží Švédska, Finska a Velké Británie. Pro lodě není vůbec jednoduché ponorku najít – jedinou viditelnou známkou přítomnosti ponorky je periskop, námořníci také poslouchají a monitorují její přítomnost prostřednictvím lodních sonarů a sensorů. Lodím NATO pomáhají v pátrání námořní protiponorkové válečné helikoptéry.

Operace nese krycí název „Rychlá mangusta“ podle drobné africké šelmičky, která je známá svou odvahou a tím, že loví jedovaté hady. NATO poprvé v tomto cvičení na vyhledávání ponorek používá také drony. Do budoucna se počítá s výrobou podvodních dronů..

Toto cvičení jednoznačně poukazuje na rostoucí neklid kvůli rostoucí ruské vojenské síle. Zatímco řada evropských zemí seškrtávala rozpočet na obranu, prezident Vladimír Putin do obrany naopak intenzivně investoval. Rusko má nyní flotilu 60 ponorek od větších na jaderný pohon po menší diesel elektrické ponorky do mělčích vod.

Rusko se také může pochlubit nejtiššími ponorkami na světě. Podle odborníků, je Rusko nyní jednoznačně světovým lídrem ve vývoji ponorek a má také nejlepší a nejvycvičenější mužstvo. Ruské ponorky tak mohou brázdit vody nepovšimnuty i déle než měsíc. Lodě NATO je často zaznamenají jedině ve chvíli, kdy se krátce vynoří periskop. Mohou ležet tiše a nehybně na dně oceánu a monitorovat ostatní ponorky a vojenské lodě. Většina zemí včetně Velká Británie nemá v současné době žádnou námořní hlídku, která by kontrolovala pohyb ponorek. V případě podezření se musí Británie obracet právě na NATO.

Zdroj: BBC, nato.int

 Psali jsme také:

Americký špionážní podvodní dron GhostSwimmer

 

Tagy článku