NATO posiluje námořní flotilu v Egejském moři. Zapojí se Francie i Velká Británie

NATO posiluje námořní flotilu v Egejském moři. Zapojí se Francie i Velká Británie
Autor fotografie: www.royalnavy.mod.uk/|Popisek: RFA Mounts Bay
07 / 03 / 2016, 14:15

NATO rozšíří námořní misi kvůli migrantům v Egejském moři

Spojenci posílí námořní misi v Egejském moři proti pašerákům lidí mířících přes Turecko a Řecko do Evropy. Ke stávajícím čtyřem plavidlům se podle šéfa NATO Jense Stoltenberga brzy připojí další. Nově budou moci operovat i v teritoriálních vodách Řecka a Turecka. Zdroj: natoaktual.cz

„Dostaneme se do řeckých a tureckých teritoriálních vod a zároveň jsme se shodli s Frontexem na tom, jak budeme spolupracovat a sdílet informace, aby to, co děláme, bylo mnohem efektivnější,“ oznámil Stoltenberg.

Lodě NATO nyní budou moci i do pobřežních vod a skupinu čtyř aliančních plavidel podle něj brzy posílí další. Vyslání jednoho plavidla již potvrdila Francie a očekává se, že další spojenci budou následovat. „Naše aktivity v pobřežních vodách budou probíhat po konzultaci a koordinaci s oběma spojenci,“ konstatoval.

V Egejském moři mezi Tureckem a Řeckem od poloviny února působí takzvaná Stálá námořní skupina 2, kterou tvoří čtveřice plavidel: německá vlajková zásobovací loď FGS BONN, kanadská fregata HMCS Fredericton, turecká TCG Barbaros a řecká HS Salamis.

Hledají a sledují trasy, kudy pašeráci převážejí do Evropy tisíce uprchlíků. Informace předávají agentuře Frontex a řecké i turecké pobřežní stráži. Uprchlíky, kterým pomohou v případě potíží v Egejském moři, mají vracet zpět do Turecka.

„Účelem nasazení NATO není zastavovat nebo vracet plavidla s migranty, ale pomáhat našim spojencům Řecku a Turecku, stejně jako Evropské unii v boji proti obchodování s lidmi a zločineckými sítěmi, které jsou hnacím motorem této krize,“ uvedl.

Námořní velitelství NATO si evropskou agenturou Frontex nyní nově budou moci vyměňovat styčné důstojníky a sdílet informace v reálném čase.

Do námořní mise se zapojí také Spojené království. V první fázi pošle Británie do operace proti pašování migrantů výsadkovou loď. Podle premiéra Davida Camerona je klíčové narušit obchodní model pašeráckých skupin. Námořní misi NATO pod německým velením považuje britský premiér za příležitost, jak zastavit pašeráky a současně vyslat jasný signál běžencům, že budou vráceni nazpátek. 

Do operace se zapojí britská obojživelná výsadková loď Mounts Bay, která má na palubě helikoptéru Wildcat. Doprovázet ji budou dvě menší šalupy a taky jedna civilní loď. Nemusí jít přitom o poslední britský příspěvek misi Severoatlantické aliance. Válečné lodě královského námořnictva se už v minulosti zapojily do zachraňování běženců u libyjských břehů. Zdroj:ceskatelevize.cz

RFA Mounts Bay

Foto: //www.royalnavy.mod.uk/our-organisation/the-fighting-arms/royal-fleet-auxiliary/landing-ships/rfa-mounts-bay

Tagy článku

-->