NATO prý riskuje jadernou válku s Ruskem

NATO prý riskuje jadernou válku s Ruskem
18 / 05 / 2016, 19:00

A může k ní dojít během jednoho roku, pokud v pobaltských státech nezvýší NATO svoje obranné schopnosti, řekl jeden z bývalých nejvýše postavených generálů aliance, Brit Richard Shirreff.

Podle Shirreffova názoru je „vysoce pravděpodobné", že cílem „útoku" se může stát Estonsko, Lotyšsko nebo Litva, a Západ bude muset „odvrátit možnou katastrofu". Přitom je přesvědčen, že odpor bude určitě jaderný, protože je údajně obsažen ve vojenské doktríně Ruska, uvádí The Independent, který cituje cz.sputniknews.com.

Generál se domnívá, že Rusko je přesvědčeno „o slabosti NATO" a může zdůvodnit svůj možný vpád „ochranou ruskojazyčného obyvatelstva" v Pobaltí"Musíme soudit prezidenta Putina podle jeho skutků a ne podle jeho slov. Napadl Gruzii, napadl Krym, napadl Ukrajinu. Vždy použil sílu," upozornil Shirreff

Richard Shirreff vykonával funkci zástupce vrchního velitele spojeneckých ozbrojených sil NATO v Evropě v letech 2011-2014. Tenton týden vyšla jeho kniha 2017: Válka s Ruskem. Samotné události v knize jsou vymyšlené, ale autor tvrdí, že jsou „velmi pravděpodobné" v realitě, uvádí The Independent.

Západní představitelé nejednou hovořili o hrozbě ze strany Ruska. Právě tím aliance vysvětluje neustálé stupňování sil ve východní Evropě. Začátkem května Pentagon prohlásil, že NATO může umístit čtyři bataliony v Pobaltí a v Polsku. Ruská vláda neustále zdůrazňuje, že Moskva nemá zájem na prohlubování konfrontace, je ale připravena adekvátně odpovědět na jednání Západu, upozorňuje server cz.sputniknews.com.

Článek o ruské propagandě v ruské televizi "Rusové: Obama chystá světovou válku. Máme právo použit jaderné zbraně jako první"

Ruský generál: naše jaderné rakety jsou připraveny na okamžitý úder

Tagy článku