NATO: Ruské ponorky vyvíjejí aktivitu jako za Studené války

NATO: Ruské ponorky vyvíjejí aktivitu jako za Studené války
Autor fotografie: sevmash.ru|Popisek: Ponorka třídy Borey
03 / 02 / 2016, 07:30

Podle velitele námořních jednotek NATO, viceadmirála Cliva Johnstonea vyvíjejí ruské ponorky aktivitu, jaká nebyla vidět od dob první Studené války.

Podle některých zpráv ruské nasazení dokonce úroveň Studené války předčí. Nejen, že se ruské ponorky vrátily na úroveň Studené války, co se týče operační činnosti, ale ruské ponorky učinily významný skok v technologické výkonnosti, a viceadmirál Johnstone řekl, že vidí: "Úroveň ruských schopností, které jsme ještě neviděli."

Rusko skrze mimořádné investice, které Západ neopětoval, udělalo pozoruhodné technologické skoky. Ruské ponorky nyní mají větší rozsah nasazení, mají lepší systémy, a mohou volněji operovat.

„NATO také vidí nárůst profesionality a schopností provozovat lodě, jak jsme to ještě neviděli," poznamenal viceadmirál Johnstone, dodal, „že je to znepokojující."

Úroveň nasazení ruských ponorek v severním Atlantiku je velmi odlišná od doby klidné podmořské aktivity, kterou jsme viděli v minulosti.

Psali jsme: Nová strategická ponorka pro ruskou Pacifickou flotilu bude mít rok zpoždění

Nicméně dodal: "Myslím si, že ničeho z toho se nemusíme bát, pokud víme, jaká cvičení plánují, proč byli nasazeni, nebo co dělají. Nechápeme, jaké strategické a operativní cíle má ruský stát. Mnoho z toho, co Rusové dělají, v současné době nechápeme, je to zahaleno do jiných činnosti, což nás znervózňuje, a znervózňuje to i jiné národy."

Zdroj: IHS Jane´s

Tagy článku