NATO se obává o bezpečnost jihovýchodního křídla aliance

NATO se obává o bezpečnost jihovýchodního křídla aliance
14 / 06 / 2016, 18:15

Posilování bezpečnosti členských zemí NATO a snaha o "šíření stability" v okolí aliance jsou základem všech témat, o nichž budou v Bruselu dnes a ve středu jednat ministři obrany členských zemí.

Brusel (ČTK)- Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg před začátkem jednání novinářům řekl, že ministři například rozhodnou, jak posílit alianční přítomnost na jihovýchodním křídle, tedy v Bulharsku a Rumunsku. Státy také vyzve k udržení nynějšího trendu rostoucích obranných výdajů, neboť vynakládané peníze podle něj musí odpovídat bezpečnostním výzvám.

Nervózní pobaltské státy uvádějí své armády do válečného stavu

Nynější ministerská schůzka je posledním setkáním na této úrovni před summitem NATO ve Varšavě na počátku července. Ministři dnes k této vrcholné schůzce podle Stoltenberga připraví cestu.

Generální tajemník NATO dnes zopakoval, že ministři by měli potvrdit rozmístění přibližně tisícovky vojáků z různých států aliance do každé ze tří zemí Pobaltí (Estonsko, Lotyšsko, Litva) a do Polska. Přesné podrobnosti o budoucí čtveřici vícenárodních praporů ale budou známy zřejmě až právě na summitu ve Varšavě. Diplomaté připomínají, že podobný krok má mít především odstrašující účinek.

Ruští vojáci sledují pohyb cizích ozbrojených sil u hranic RF a podnikají veškeré potřebné akce na zajištění bezpečnosti země, sdělil dnes novinářům tiskový tajemník prezidenta Putina Dmitrij Peskov. „Náš obranný úřad a příslušné služby sledují přirozeně změny dislokace cizích ozbrojených sil u našich hranic. Analyzují všechna tato přemístění kontingentů a nepochybně podnikají potřebná opatření v rámci svých funkcí, což je ochrana zájmů a zajištění bezpečnosti Ruska," řekl Peskov. Zdroj: cz.sputniknews.com

V oblasti Černého moře nyní podle Stoltenberga NATO probírá možnosti, jak svou přítomnost posílit nad už existující intenzivnější letecké či námořní hlídkování a vojenská cvičení. "Probíráme rumunskou nabídku, že mohou poskytnout rámec a brigádní velitelství," vysvětlil generální tajemník aliance. Toto velitelství by pak mohlo řídit alianční akce v regionu, včetně cvičení. "O detailech bude rozhodnuto později," dodal.

NATO: Ruská agresivita stoupá

Severoatlantická aliance od summitu ve Walesu v září 2014 mění své schopnosti reagovat na změněné bezpečnostní prostředí, především v důsledku nepředvídatelného a stále agresivnějšího ruského chování, rostoucí teroristické hrozby na Blízkém východě a pruhu v zásadě nefungujících států na jihu od evropských břehů.

NATO ve Walesu rozhodlo posílit síly rychlé reakce a od té doby podniká také další kroky, především k ujištění tří zemí Pobaltí a také Polska. Vůči hrozbám směrem z jihovýchodu a jihu aliance reagovala snahou o užší spolupráci s EU, například v Egejském či Středozemním moři. Ministři dnes také proberou možnost poskytnout radarové letouny AWACS na podporu vzdušných operací mezinárodní koalice bojující v Sýrii a Iráku proti teroristické organizaci Islámský stát.

Podstatnou částí reakce aliančních zemí byla ale také snaha změnit trend snižování obranných výdajů, kdy ostatní spojenci navíc výrazně zaostávají za USA. Loni už byl zaznamenán jejich velmi nízký růst a podle Stoltenberga by letos mohl v reálných číslech nárůst výdajů na obranu být 1,5 procenta.

Tagy článku