Autor fotografie: Norwegian Army|Popisek: Petr Veliký a Admiral Kuzněcov
Kroky, které ve vojenské oblasti udělala v poslední době Ruská federace, nepomáhají snižovat napětí a vracet důvěru do vzájemných vztahů mezi Severoatlantickou aliancí a Moskvou. Novinářům to dnes před jednáním ministrů obrany členských zemí NATO řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.
Psali jsme: Britská armáda a NATO v pohotovosti. Ruská flotila zamíří k syrským břehům
Všichni členové aliance podle něj sdílejí obavy z toho, že skupina lodí okolo ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov, která míří do Středozemního moře, může být použita k intenzivnějším útokům na civilisty v obleženém syrském Halabu. Podle Stoltenberga je ale na každé z členských zemí NATO, zda umožní Rusům například tankovat či nabrat zásoby ve svých přístavech.
Kritice za to, že ruské lodě mohou využít jeho přístav v africké Ceutě, nyní čelí Španělsko.
Stoltenberg se dnes ale vyhnul přímé odpovědi na otázku, zda ministři ostatních členských zemí svého španělského kolegu přímo vyzvou, aby Madrid rozhodnutí přehodnotil.
Psali jsme: NI: Proč se USA a svět stále bojí ruských Kirovů
Obnovené útoky na Halab a civilisty v něm dnes generální tajemník NATO označil za "hanebné", neboť prohlubují humanitární katastrofu. "Vyzývám Rusko, aby ukázalo skutečnou snahu o obnovu příměří a umožnilo humanitární přístup do Halabu," poznamenal.
Dnešní a čtvrteční ministerská schůzka má v první řadě rozpracovat závěry prázdninového summitu Severoatlantické aliance ve Varšavě. Země by tak měly pokročit se vznikem čtyř vícenárodních praporů ve třech pobaltských zemích a Polsku a také diskutovat o alianční reakci na sílící ruskou přítomnost v oblasti Černého moře. Rumunsko a Bulharsko mají obavy, že také zde se Rusové začnou chovat podobně agresivně jako v Baltském moři.
Psali jsme: Ruský jaderný obr Petr Veliký opět na moři
Po sérii incidentů, kdy se například ruská letadla nebezpečně blízko přiblížila k aliančním letounům a lodím, začalo NATO s Ruskem jednat o způsobech, jak na Baltu bezpečnost posílit. Dialog podle Stoltenberga pokračuje a aliance je otevřena dalšímu svolání Rady NATO-Rusko, kde by se věc mohla dál probírat.
Španělsko čelí kritice kvůli ruské letadlové lodi mířící k Sýrii
Španělsko znovu zváží své rozhodnutí povolit ruským válečným lodím směřujícím k Sýrii dotankovat v jeho severoafrické enklávě Ceuta. Oznámilo to dnes španělské ministerstvo zahraničí.
Reagovalo tak na kritiku, podle které z letadlové lodě Admirál Kuzněcov mohou startovat ruská letadla i k bombardování Halabu.
Obavy z toho, že letadlovou loď, která vplula ze severního Ruska podél norských břehů, Lamanšským průlivem a Gibraltarskou úžinou do Středozemního moře, mohou Rusové využít i k náletům na severosyrský Halab, vyjádřil v úterý generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
Dnes uvedl, že je na Španělsku, jak se rozhodne, Madrid podle něj ale o obavách Severoatlantické aliance ví.
Španělské ministerstvo zahraničí uvedlo, že na základě informací aliance přehodnocuje své dřívější rozhodnutí umožnit Rusům natankovat v Ceutě. Zároveň dodalo, že ruskému námořnictvu dovoluje tankovat ve svých přístavech dlouhodobě, každou žádost ale dosud posuzovalo odděleně.
Letadlovou loď Admirál Kuzněcov doprovází raketový křižník Petr Veliký a protiponorkové lodě Severomorsk a Viceadmirál Kulakov.
Součástí ruské flotily ve Středomoří je už řada torpédoborců, výsadkových lodí a lodí s protiponorkovými vrtulníky. Počátkem října se do oblasti přesunula ruská korveta Miraž vyzbrojená raketami s plochou dráhou letu a dvě korvety Serpuchov a Zeljonyj Dol, na jejichž palubě jsou rakety s plochou dráhou letu Kalibr.
Ruským lodím umožňuje ve Středozemním moři tankovat i Řecko a Malta, uvedla agentura AFP.
Zdroj: ČTK