NATO se podle Stoltenberga silněji zapojí do boje s terorismem

NATO se podle Stoltenberga silněji zapojí do boje s terorismem
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: NATO
25 / 05 / 2017, 14:30

Severoatlantická aliance zesílí svůj příspěvek k boji s terorismem a vstup NATO do mezinárodní koalice bojující proti Islámskému státu (IS) je jedním z prvků tohoto přístupu. Novinářům to dnes v centrále NATO v Bruselu řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg, podle něhož se ale nepočítá s účastí na bojových operacích. Dnes odpoledne silnější zapojení NATO proti terorismu potvrdí šéfové států a vlád členských zemí.

Vstup do skoro sedmdesátičlenné koalice proti IS vyšle podle Stoltenberga jasnou politickou zprávu o aliančním odhodlání s terorismem bojovat. ,,A zlepší koordinaci v rámci koalice. Ale neznamená to, že se NATO zapojí do bojových operací," upozornil generální tajemník organizace.

Na práci koalice, která s Islámským státem bojuje v Sýrii a Iráku, se podílejí všechny členské země aliance. NATO jí pomáhá svými radarovými letouny AWACS a podle Stoltenberga nyní svou podporu rozšíří. ,,Více letových hodin pro AWACS, více sdílení informací a možnost tankování za letu," vypočetl generální tajemník.

Připomněl také, že okolo 13 000 vojáků NATO pomáhá cvičit afghánské bezpečnostní síly proti Talibanu a dalším skupinám v Afghánistánu. Aliance nyní zvažuje, že počet svých vojáků v této výcvikové misi zvýší. "Výcvik místních sil je jednou z nejlepších zbraní v boji s terorismem," zdůraznil Stoltenberg a připomněl, že aliance pomáhá s výcvikem i iráckých vojáků. Také zde se uvažuje o rozšíření.

Na velitelství NATO má nově vzniknout struktura, která umožní lepší sdílení informací o terorismu, včetně údajů o takzvaných zahraničních bojovnících. Jmenován má být koordinátor pro alianční protiteroristické úsilí. Dnešní schůzka šéfů států a vlád aliančních zemí by měla odsouhlasit celkový plán silnějšího zapojení NATO do protiteroristických snah.

Na silnějším zapojení NATO do boje s terorismem trvá nová americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa. Dalším významným požadavkem Washingtonu je zvýšení podílu obranných výdajů evropských spojenců. Ti dnes slíbí připravit do konce roku konkrétní národní plány, jak konkrétně se na kýžená dvě procenta hrubého domácího produktu chtějí do roku 2024 dostat.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.