Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), 7th Army Training Command
Stoltenberg: "Na ruskou hrozbu reagujeme největším posílením naší kolektivní obrany od dob konce studené války.“
Gorbačov: Napětí mezi USA a Ruskem dosáhlo nebezpečného bodu
Vztahy mezi Ruskem a Západem se v posledním roce významně zhoršily a to kvůli ruské podpoře syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi, uvedl britský dailymail.co.uk s odvoláním na článek v deníku The Times.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl v rozhovoru pro britský deník: "Jsme svědky toho, jak Rusko využívá v Evropě svou propagandu proti členům NATO a to je přesně ten důvod, proč musí NATO reagovat. A reagujeme největším posílením naší kolektivní obrany od dob konce studené války.“
Rusko vyprovokovalo nad Baltem dvacet ostrých startů aliančních stíhaček. Za jediný týden
„Rovněž jsme svědky toho, že Rusko provádí značné hromadění vojenských sil, od roku 2000 ztrojnásobilo své výdaje na obranu,“ dodal Stoltenberg. Podle britského státního zástupce při NATO sira Adama Thomsona by v současné době trvalo až 6 měsíců, než by mohlo být do bojové pohotovosti či přímo do boje nasazeno 300 000 vojáků NATO. To je podle něj příliš pomalé.
Podle syrského prezidenta Bašára Asada je konflikt v Sýrii „něčím mezi studenou a třetí světovou válkou“. Uvedl to v rozhovoru pro britský list The Times, který zveřejnila agentura RT.com, Asad v interview uvedl, že „Se nedá mluvit o politickém řešení, když se druhá strana nachází pod kontrolou Saúdské Arábie, Turecka, Velké Británie, USA a Francie. Kořen problému je v tom, že se tyto země vměšují do situace. Když s tím přestanou, pak teroristé zeslábnou a rozutečou se, nebo budou poraženi, a my, Syřané, pak usedneme k jednacímu stolu a posoudíme možné řešení problému."
Ruský prezident Putin byl v posledních době mj. obviněn z toho, že se pokouší zasahovat do prezidentských voleb v USA tím, že se ruští hackeři nabourávají do e-mailů vedoucích členů Demokratické strany. Hrozbu představují také jaderné hlavice, které nechalo Rusko přesunout do své enklávy v oblasti Kaliningradu na hranicích s Polskem.
Nejvíce ohrožené si tak připadají státy, které s touto oblastí či přímo s Ruskem sousedí. Estonsko, Rumunsko a Polsko proto jakožto členové NATO získali příslib, že na jejich území budou fungovat alianční jednotky rychlého nasazení. Zdroj: eurodenik.cz
Ruský vojenský analytik: Rusko předpokládá válku se Západem okolo roku 2030
Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), 7th Army Training Command