NATO varuje před ruskou letadlovou lodí Admirál Kuzněcov

NATO varuje před ruskou letadlovou lodí Admirál Kuzněcov
Popisek: Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov
25 / 10 / 2016, 13:30

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se obává, že ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov, která nyní míří do Středozemního moře, může být využita k posílení útoků na civilisty v Halabu.

Brusel (ČTK) - Rusko dnes Stoltenberg vyzval, aby útoky na Halab zastavilo a přispělo k prosazení příměří.

"Obáváme se, že skupina s letadlovou lodí bude moci sloužit jako platforma k posílení útoků na civilisty," řekl Stoltenberg novinářům na tiskové konferenci před středečním a čtvrtečním jednáním ministrů obrany aliančních zemí v Bruselu.

Ruská federace má podle generálního tajemníka NATO právo operovat se svými vojenskými plavidly v mezinárodních vodách. Aliance podle něj pohyby bojové skupiny kolem Admirála Kuzněcova rutinním a uměřeným způsobem sleduje. Je podle něj na jednotlivých zemích aliance, zda ve svých přístavech umožní ruským lodím nabrat zásoby a doplnit palivo.

Rusko podle NATO za dva týdny zahájí konečný boj o Halab

Ruská letadlová loď se do východního Středomoří vydala v polovině měsíce v doprovodu raketového křižníku Petr Veliký a protiponorkových lodí Severomorsk a Viceadmirál Kulakov. Součástí ruské flotily ve Středomoří je už řada torpédoborců, výsadkových lodí a lodí s protiponorkovými vrtulníky. Počátkem října se do oblasti přesunula ruská korveta Miraž vyzbrojená raketami s plochou dráhou letu a dvě korvety Serpuchov a Zeljonyj Dol, na jejichž palubě jsou rakety s plochou dráhou letu dlouhého doletu Kalibr.

Rusko posílá k břehům Sýrie své největší hladinové lodě

Tagy článku