NATO zve Černou horu, aby se stala členem organizace

NATO zve Černou horu, aby se stala členem organizace
Autor: redakční databáze|Popisek: NATO
20 / 05 / 2016, 12:30

Černá hora se stane 29. členem NATO.

NATO se brzy rozroste o dalšího člena. Stane se jím Černá hora, za níž už předseda vlády Milo Djukanovič podepsal v Bruselu protokol o přistoupení země k NATO. V dějinách této organizace jde teprve o sedmé rozšíření, s nímž už vyjádřilo Rusko svůj zásadní nesouhlas.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg už prohlásil, že jde ,,začátek nové bezpečnostní kapitoly" v zemi, která byla kdysi součástí Jugoslávie. Premiér Černé hory pak v Bruselu při signování protokolu řekl, že jeho země půjde ,,bok po boku" s ostatními členy aliance a dodal, že organizace se něho bude moci vždycky spolehnout.

Rozšíření o dalšího člena se však nelíbí zejména Rusku. To reagovalo na podepsání přístupového protokolu černohorským premiérem se značnou nelibostí, když obvinilo NATO z pokusu o obklíčení Ruska a dalších ,,přátelských" zemí jako Srbsko.

Prominentní člen ruského parlamentu Sergej Železniak se už vyjádřil v tom smyslu, že Rusko bude muset přehodnotit dosavadní vztahy s Černou horou, kterou považoval za historicky blízkou právě Rusku. Prohlásil, že pokud se NATO rozhodne umístit na území Černé hory vojenské zařízení či infrastrukturu, bude muset Rusko s touto zemí omezit ekonomické a politické styky. Může tak například dojít k bojkotu černohorského zboží a jiných komodit.

Přistoupení Černé hory bude prvním rozšířením bloku od roku 2009, kdy se jeho členy staly Albánie a Chorvatsko.

 

 

Zdroj: theepochtimes.com, zahranicni.eurozpravy.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace