NATO zve Černou horu, aby se stala členem organizace

NATO zve Černou horu, aby se stala členem organizace
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: NATO
20 / 05 / 2016, 12:30

Černá hora se stane 29. členem NATO.

NATO se brzy rozroste o dalšího člena. Stane se jím Černá hora, za níž už předseda vlády Milo Djukanovič podepsal v Bruselu protokol o přistoupení země k NATO. V dějinách této organizace jde teprve o sedmé rozšíření, s nímž už vyjádřilo Rusko svůj zásadní nesouhlas.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg už prohlásil, že jde ,,začátek nové bezpečnostní kapitoly" v zemi, která byla kdysi součástí Jugoslávie. Premiér Černé hory pak v Bruselu při signování protokolu řekl, že jeho země půjde ,,bok po boku" s ostatními členy aliance a dodal, že organizace se něho bude moci vždycky spolehnout.

Rozšíření o dalšího člena se však nelíbí zejména Rusku. To reagovalo na podepsání přístupového protokolu černohorským premiérem se značnou nelibostí, když obvinilo NATO z pokusu o obklíčení Ruska a dalších ,,přátelských" zemí jako Srbsko.

Prominentní člen ruského parlamentu Sergej Železniak se už vyjádřil v tom smyslu, že Rusko bude muset přehodnotit dosavadní vztahy s Černou horou, kterou považoval za historicky blízkou právě Rusku. Prohlásil, že pokud se NATO rozhodne umístit na území Černé hory vojenské zařízení či infrastrukturu, bude muset Rusko s touto zemí omezit ekonomické a politické styky. Může tak například dojít k bojkotu černohorského zboží a jiných komodit.

Přistoupení Černé hory bude prvním rozšířením bloku od roku 2009, kdy se jeho členy staly Albánie a Chorvatsko.

 

 

Zdroj: theepochtimes.com, zahranicni.eurozpravy.cz

Tagy článku