Návod, aby vám skutečná zbraň říkala pane - 1. díl

Návod, aby vám skutečná zbraň říkala pane - 1. díl
16 / 12 / 2017, 15:00

Dokážete si představit něco úžasnějšího než létající střelný prach kolem vás? Také zastáváte názor, že hraní si s  vodní pistolí už je pasé a chcete konečně pořádnou zbraň? Máme pro vás několik bodů, které Vám pomůžou se konečně rozhoupat a pořídit si pod stromeček zbraň podle Vašeho gusta! Takže nastražit uši, oči, mozek a můžeme jít na to!

 1. Zákony neobejdeš!

Pořídit si střelnou zbraň však není tak jednoduché, jako si koupit nůž nebo teleskopický obušek. Musíte si podat žádost (tj. splnit zákonem stanovené předpoklady, jako je věk, způsobilost, bezúhonnost, čistý TR atd.), projít lékařskou prohlídkou, absolvovat přípravu a hlavně složit zkoušku před odbornou komisí. 

 2. Pro jaké účely zbraň budete využívat?

V případě, že toužíte po zbrani z důvodů sportovní střelby, myslivosti, sběratelství nebo pro výkon povolání, vaše důvody jsou jasné a není třeba se příliš rozmýšlet. Jestliže ale chcete zbraň jako prostředek za účelem sebeobrany a ochrany majetku, měli byste se ještě zamyslet.

3. Vyberte, do jaké skupiny chcete patřit

A – Ke sběratelským účelům

V této skupině si tedy můžete pořídit i střelbyschopné zbraně, ale nemůžete je používat k samotné střelbě.

B – Ke sportovním účelům

Zbrojní průkaz skupiny B, může získat osoba starší 18 let i osoba starší 15 let, v případě, že je členem sportovní organizace zabývající se střelbou. Zbraň může užívat pouze na střelnici. 

C – K loveckým účelům

Zbrojní průkaz skupiny B může získat osoba starší 18 let. ZP skupiny C může získat i osoba 16 let v případě, že je žákem SŠ nebo SOU, kde je v osnovách zahrnuta výuka myslivosti. Zbraň může nosit a používat pouze na střelnici nebo může zbraň nosit a užívat v místech, kde je k tomu oprávněna podle zvláštního právního předpisu - §48 zákon č.141/1961 Sb. o myslivosti.D – K výkonu zaměstnání nebo povolání

Tato skupina zbrojního průkazu je nutná pro ty, kteří pracují pro bezpečnostní agentury nebo obecní policii. Důležité ale je, že tato skupina ZP vás opravňuje k nošení zbraně při výkonu povolání, ale neopravňuje vás k nákupu a držení vlastní zbraně. Pokud si tedy chcete pořídit vlastní zbraň, musíte mít ke skupině D i jinou skupinu zbrojního průkazu.

E – K ochraně života, zdraví nebo majetku

Držitelé ZP průkazu této skupiny jsou tedy oprávněni nosit zbraň i mimo střelnici ve střelbyschopném stavu aniž by byli příslušníkem ozbrojených sborů nebo zaměstnanci bezpečnostní agentury.

psali jsme: Drsný Harry by měl radost: Test pistole Smith&Wesson M&P9 CARRY RANGE KIT

Neodradili jsme Vás zákonnými náležitostmi a Vaše rozhodnutí je stále pevné? Co je třeba udělat dál? Dalším krokem, který si musíte ujasnit, je jakou zbraň si chcete pořídit. Zajímá Vás, jak se zbraně rozdělují? Na to se podíváme příště! Nyní můžete nakouknout do jednoho pražského obchodu, který omrkla naše youtuberka Darja, kde se můžete nechat inspirovat.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Autor: Darja Černá

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace