Návrat do sovětských časů: Vrcholní představitelé Kremlu zakazují svobodně vycestovat zaměstnancům státních společností

Návrat do sovětských časů: Vrcholní představitelé Kremlu zakazují svobodně vycestovat zaměstnancům státních společností
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační obrázek
16 / 03 / 2023, 12:00

Jde o návrat zašlých sovětských dob? Politické špičky Kremlu zakazují zaměstnancům státních společností opustit Rusko, navíc někteří musejí odevzdávat své pasy Federální službě bezpečnosti (FSB). Zjistilo to vyšetřování nezávislých médií, Radia Svobodná Evropa a Current Time.

V Rusku přituhuje a jsou utahovány ještě více šrouby. Server tvp. info informoval o tom, že na základě nezávislého vyšetřování Radia Svobodná Evropa zakazují kremelští vrcholní představitelé státním zaměstnancům vycestovat svobodně ze země.

Někteří státní zaměstnanci jsou žádani o to, aby své cestovní doklady odevzdávali FSB nebo zvláštnímu oddělení na pracovišti.

Ti státní zaměstnanci, kteří odmítnou postoupit své pasy, mohou být propuštěni ze zaměstnání. Cestovní restrikce tak má různé stupně - od úplného zákazu opustit Rusko, až po určitou míru omezení, udělení výjimky, nicméně klíčoví zaměstnanci Kremlu nesmějí zemi opustit vůbec.

Current Time uvedl, že například povolení k letu do Spojených arabských emirátů lze získat jen z ,,dobrého důvodu", a pokud se do této země člověk přece jen dostane, musí po svém návratu předložit písemnou zprávu o cestě, to znamená jinými slovy, co tam dělal a s kým se stýkal.

Autoři nezávislého vyšetřování uvádějí, že takto omezené cestování do zahraničí nemá žádný právní základ. Je v podstatě na libovůli kremelských vrcholných činitelů, koho pustí za hranice a koho ne. Současné ruské zákony zakazují zahraniční cesty pouze úředníkům s přístupem ke státním tajemstvím, členům FSB a armádě.

Zdroj: tvp.info

Tagy článku