Návrat pplk. Daňhela: Svědek z kauzy CASA vyhrál soud nad NBÚ a AČR

Návrat pplk. Daňhela: Svědek z kauzy CASA vyhrál soud nad NBÚ a AČR
18 / 09 / 2017, 17:30

Vítězství nad státní zvůlí. Tak by se dal v kostce charakterizovat rozsudek Nejvyššího správního soudu v případu žaloby klíčového svědka v kauze CASA pplk. Karla Daňhela proti Národnímu bezpečnostnímu úřadu, který jej neprávem připravil o bezpečnostní prověrku.

Případ se táhl více než pět let a Karel Daňhel dostal až nyní soudkyní Lenkou Kaniovou za pravdu. Ta zrušila předchozí rozsudek městského soudu, ale i rozhodnutí ředitele NBÚ z června 2012.  Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) tedy bez udání vysvětlení odebral prověrku na stupeň Tajné Daňhelovi neoprávněně. Řetězcem vynucených událostí přišel důstojník o místo náčelníka dopravního letectva vzdušných sil Armády ČR.

„Žalovaný j e p o v i n e n zaplatit žalobci náhradu nákladů řízení o žalobě a o kasační stížnosti ve výši 25.456 Kč,“ píše se v rozsudku. Podle Daňhela je však tato částka nedostatečná. Jemu vzniklá újma se podle něj poybuje v řádech milionů. „Uvažuji o opětovném vstupu do armády, ale musím to zkonzultovat s rodinou, “ uvedl pro Securitymagazin.cz Daňhel. Z rozusdu vyplývá, že jak NBÚ, tak generální štáb musí zjednat s Daňhelem nápravu. Zatímco prvně jmenovaný úřad tak již učinil, na oslovení od armády podplukovník stále čeká. Daňhel byl v rámci snahy o jeho diskreditaci rovněž obžalován z braní úplatku a zneužití nezletilé, všechna tato podezření se však nezakládala na pravdě.  

Odmítl dát štempl

Karel Daňhel byl pověřen vypracováním odborného posudku k nákupu transportních letadel. Ve své expertize konstatoval, že zvažované letouny CASA jsou předražené, nekompatibilní a nesplňují technické parametry požadované  AČR. Armáda nakonec letadla přeci jen pořídila, o jak kvalitní nákup se jednalo, svědčí i novinové titulky mezi lety 2011-2013:

Letounu CASA vypověděl poslušnost autopilot, stroj přes minutu strmě klesal“ píše v únoru 2011 server iDnes.cz. V květnu téhož roku vychází článek s názvem: „Letouny CASA už nemohou létat vůbec, jeden měl poruchu avioniky“. Lidové noviny v říjnu 2011:  „Armádní letadla Casa byla předražená. Důkaz podalo samo ministerstvo obrany“.

 Hodina slávy pro taktické transportní letouny CASA, jejímž primárním úkolem je přeprava vojáků a vojenského materiálu, přeci jen nastala, a to když se po všech technických peripetiích a zákazech startu blýskly převozem koně Převalského do Mongolska.

Na poslední chvíli

Kauza nákupů letadel C-295M, zvaných též CASA, která se v podstatě táhne soudními síněmi dodnes a škoda přesahuje 800 milionů korun. Skutečnost, že transakce na nákup strojů za 3,6 miliardy korun byla podepsána 7. května 2009, tedy den před ukončením činnosti Topolánkovy vlády v demisi, budí pochybnosti už samo o sobě. Žalobě čelí exministryně obrany Vlasta Parkanová a někdejší ředitel sekce vyzbrojování resortu Jiří Staněk. Na poslední státní v květnu 2017 Parkanová nedorazila.  

Generálovo mlčení

Autor knihy Politické kauzy Luboš Xaver Veselý se pozastavuje nad rolí, resp. výpovědí náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka v kauze CASA. Vyšetřovatel Jiří Mazánek konfrontoval Picka dokumentem:

„Předkládám Vám expertizní posudek dokumentace projektu ISPROFIN č. 1073160010 Taktický transportní letoun –nákup, a to ze dne 25.9. 2008 a ze dne 17.9. 2008, kde v posudku č. 1 je mimo jiné uvedeno, že pořízení letounů CASA je výsledkem rozhodnutí vlády ČR a vrcholného managementu Ministerstva obrany, dále jsou zde výhrady k právním parametrům pořízení letounů a k porovnání nákladů je zde doporučeno využít marketingovou analýzu z roku 2006 a marketingovou informaci z roku 2008 a o tyto údaje posudek doplnit. V posudku z října tyto údaje již nejsou. Vzpomínáte si na tyto dva konkrétní dokumenty a vzpomínáte si, co bylo důvodem vypuštění těchto sporných věcí?“ načež Picek odpověděl jen alibisticky: „Nevím“. Tyto dva dokumenty totiž rozhodně nedoporučovaly CASY k nákupu, a to jednak kvůli nevýhodnosti bartrové směny s L-159 a také kvůli technickým nedostatkům letadel.    

 

autor: Jan Blažek

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace