Návrat volyňských Čechů do vlasti – mediální bublina splaskla

Návrat volyňských Čechů do vlasti – mediální bublina splaskla
Autor fotografie: wikipedia/ Szeder László|Popisek: Ilustrační foto
19 / 09 / 2014, 16:30

Kauza osudu volyňských Čechů začala média zajímat na už na počátku konfliktu na Ukrajině. A nakonec je vše jinak.

Tenkrát jsme volali zástupcům krajanů v různých částech té nebohé země a zajímali se, zda se skutečněji chtějí vrátit do historické vlasti. Báli se války, vzrůstající kriminality a vzájemné národnostní nevraživosti v zemi, ale nikdo nevěděl o někom, kdo by byl připraven utéct do České republiky.

Tento týden vyšla oficiální zpráva, že předsedkyně České národní rady Ukrajiny Ludmila Muchinová ví o třech rodinách připravených vyrazit do Česka. Zprávy o 40 rodinách s téměř sbalenými kufry, publikované nedávno v českých médiích, byly tedy přehnané. 

Ministr zahraniční Zaorálek při své návštěvě Ukrajiny ve středu uvedl: „Připadá mi, že lidé, se kterými jsem se tady setkal, jsou lidé, kteří chtějí žít tady. A chtějí po nás, abychom jim pomohli se tady sdružovat a pěstovat českou kulturu.“ A dodal: „Nemáme úmysl přestěhovat (ukrajinské) Čechy nějakou vlnou. Nejde nám o nějaký masový exodus.“ 

Takže násobně větší příliv utečenců nám dnes hrozí ze strany samotných Ukrajinců, jak jsme o tom informovali zde.

Psali jsme také:

Migrace cizinců do ČR: klid před bouří nebo nejsme zemí zaslíbenou?

Ukrajinská revoluce po půl roce: vztek, zklamání, bída, smrt a beznaděj

Nové kolo války na Ukrajině přivede do ČR tisíce imigrantů - včetně pravicových extrémistů

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.