Návštěva Policejního prezídia, íránská jaderná elektrárna či zákon o soukromých bezpečnostních službách. Sněmovní výbor pro bezpečnost měl dnes napilno
Výbor pro bezpečnost dnes projednával několik důležitých problematik.
Zatímco dopoledne přítomní členové výboru vyslechli prezentaci o činnosti policie přímo v sídle Policejního prezidia, odpolední jednání začali zvažovaným návrhem zákona o sídlu Parlamentu ČR. Na program ho navrhl zařadit Milan Brázdil (ANO 2011), který připomněl současnou bezpečnostní situaci ve světě a že sídlo zákonodárného sboru je prakticky nechráněné. Záměrem návrhu je mimo jiné vytvoření bezpečnostní zóny kolem budov parlamentu, která by zahrnovala několik přilehlých ulic. Do nich by pak například v době jednání zamezovaly vjezd výsuvné sloupky. Jana Černochová (ODS) doplnila, že ve světě nemá obdobu, aby přímo před jednací sál teoreticky mohlo přijet auto s výbušninou. Připomněla, že už ke konci minulého období takový návrh zákona vznikl a byla na něm shoda napříč politickým spektrem. Podle Brázdila jde o prakticky totožný návrh, ale vzhledem k novému obsazení Sněmovny chtěl záměr nejdříve projednat na výboru. Výbor pak svého předsedu pověřil, aby se záměrem poslaneckého návrhu zákona seznámil předsedu Sněmovny a projednal ho s předsedy jednotlivých poslaneckých klubů.
Další bod – zrušení zákona o zákazu dodávek do íránské jaderné elektrárny Búšehr – pak na výbor přišel jako zástupce navrhovatele obhajovat předseda KSČM Vojtěch Filip. Předlohu poslanci poslali po prvním čtení hned do šesti výborů - poté, co neprošel návrh ODS na její zamítnutí. Filip prakticky zopakoval argumenty z prvního kola legislativního procesu – tedy že zákon z roku 2000 je zastaralý, nikde ve světě nemá obdobu a české firmy připravil o možnosti miliardových zakázek. Naproti tomu Jana Černochová (ODS) připomněla, že máme závazky nejen k EU, ale i k našim partnerům v rámci NATO a zejména pro USA a Izrael představuje íránský jaderný program problém. Výbor nakonec doporučil Sněmovně návrh zákona zamítnout – pro usnesení v tomto smyslu hlasovali členové výboru za ODS, TOP09 a polovina poslanců ANO2011.
psali jsme: Kontroverzní směrnice EU, která odzbrojuje občany. Jednal o ní parlamentní Výbor pro bezpečnost
Na závěr zasedání pak místopředseda výboru Pavel Žáček (ODS) informoval členy výboru o jednání Podvýboru pro Policii ČR, obecní policii a soukromé bezpečnostní služby. Ten na svém zasedání o den dříve projednával výstupy z druhého expertního setkání na téma Zákon o bezpečnostní činnosti. Informace o připravovaném zákonu zaujala zejména Janu Černochovou (ODS), která podle svých slov chce návrh vidět. „Není to doufám ten samý zákon, co byl předložený v minulém funkčním období – protože to byl paskvil,“ dodala. Podle dalších poslanců už v této fázi je cesta zákona do legislativního procesu problematická. Jak uvedl Pavel Žáček, ministerstvo vnitra překvapilo ohromné množství podaných připomínek – a Pavel Růžička (ANO) podotkl, že na podobě zákona se evidentně nedokáží shodnout ani ti, kterých se týká. (Jak už jsme psali, silné třecí plochy se u návrhu objevily i mezi jednotlivými ministerstvy a dalšími složkami státu). Členové výboru si pak na závěr vyslechli přijaté usnesení příslušného podvýboru. Podle něj by vláda měla zpracovat komplexní zákon o vnitřní bezpečnosti. Ten by následně mohl nejen zajistit regulaci a vymezení činnosti soukromých bezpečnostních služeb, ale zároveň i provázaně řešit ochranu měkkých cílů a ochranu před teroristickými hrozbami.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více
Tagy