Návštěvu Václava Klause na sjezdu AfD provázejí násilné střety

Návštěvu Václava Klause na sjezdu AfD provázejí násilné střety
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Frauke Petry
30 / 04 / 2016, 15:30

Sjezd německé AfD ve Stuttgartu se koná ve vyhrocené atmosféře.

Bývalý prezident České republiky Václav Klaus navštívil o tomto víkendu sjezd německé strany Alternativa pro Německo (AfD), která bude rozhodovat o přijetí nového programu. Sjezd se koná ve zjitřené atmosféře, které doprovázejí násilné střety příznivců AfD a levicových odpůrců. Zatím bylo zadrženo asi 400 lidí, přičemž fyzické střety stále pokračují.

Klaus je znám jako příznivec AfD, když se nechal fotit mimo jiné s předsedkyní strany Frauke Petryovou a dalšími vedoucími představiteli na předvolební plakáty před zemskými volbami. Nyní svou podporu stvrdil oficiálně přímo na sjezdu, kde sklidil za své názory několikrát bouřlivý aplaus. Bývalý český prezident hlavně apeloval na to, aby strana odmítla ,,zničující politickou korektnost".

,,Brutalita útok (na AfD) ukazuje, že máte pravdu a že vaši kritici dostali strach. Tito lidé nechtějí pluralitu a demokracii."

Klaus se ve svém proslovu zmínil o tom, že je důležité, aby vedoucí představitelé AfD ji ideově zakotvili. To znamená vymezit svůj postoj k nejdůležitějším ,,otázkám doby", jako je migrace, Evropa, či stále rostoucí regulace. Klaus také řekl, že AfD by měla popsat ,,beznadějnou slepou uličku dnešního evropského vývoje a ukázat cestu z ní".

Zatímco Klaus a jiní řečníci se střídali na pódiu, před budovou sjezdu stále probíhají střety příznivců AfD a jejich odpůrců, levicových aktivistů. Těm se nelíbí především její protiislámský a protiimigrační osten, ,,laciný nacionalismus" a kritizují i její další pravicově populistické názory.

Demonstranti v jednu chvíli zapalovali pneumatiky a házeli dělobuchy. Policie zadržela zatím 400 lidí a poskytují ochranu členům AfD, kteří se chtějí dostat do budovy sjezdu.

Zdroj: echo24.cz

Tagy článku