Nebe nad Čáslaví budou křižovat české a britské stíhačky

Nebe nad Čáslaví budou křižovat české a britské stíhačky
Autor fotografie: eurofighter.com|Popisek: RAF 6 Squadron Eurofighter Typhoons on Exercise Bersama Lima 11
15 / 03 / 2015, 19:45

Vzdušné souboje českých a britských pilotů budou dnes a v pondělí 16. března k vidění v okolí Čáslavi. Do cvičení Quo Vadis se zapojí nejen nadzvuky JAS-39 Gripen z domácí 21. základny taktického letectva, ale také čtveřice víceúčelových letounů Eurofighter Typhoon britských Royal Air Force.

Britský pozemní personál přistál na pražském letišti Václava Havla už ve středu, čtyři dvoumotorové víceúčelové letouny Eurofighter Typhoon Královského letectva dosedly na plochu letiště v Čáslavi včera.

Britské typhoony na čáslavském letišti

Společně s Čechy budou Britové cvičit dva dny, tématem výcviku jsou vzdušné boje v různých variantách. „Čekají nás souboje 1 versus 1 a 2 versus 2. Cvičit budeme v pátek a v pondělí v dopoledních hodinách,“ uvedl nadporučík Stanislav Čejka, starší pilot letounu Gripen.

Přistání typhoonu v čáslavi

Cvičení bylo schváleno vládou na rok 2015 jako součinnost letek s mezinárodní účastí a je to vůbec poprvé, kdy na čáslavské základně přistane letoun Eurofighter, který používají 3., 11. a 29. peruť RAF ze základny Coningsby. Letouny Eurofighter Typhoon disponuje kromě Velké Británie také Rakousko, Německo, Itálie, Španělsko a Saúdská Arábie.

Dvoumotorový víceúčelový letoun s delta křídlem a kachními plochami bude v roce 2015 cvičit ve vzdušném prostoru České republiky ještě v květnu v rámci mezinárodního cvičení Lion Effort 2015, které bude hostit právě čáslavská základna. Tentokrát se bude jednat o německé Eurofightery, které budou působit z domovské základny a na čáslavské letiště nezavítají.

Zdroj, autor: Ministerstvo obrany ČR , video YouTube, ArmedForcesUpdate 

Psali jsme také:

V Itálii zkompletovali první F-35 mimo území USA

Ruské stíhačky nacvičují útok na flotilu NATO v Černém moři

Pomohou české zbraně irácké armádě proti islámským radikálům?

Tagy článku