Nebezpečí zcizení soukromých údajů uložených v RFID čipech

Nebezpečí zcizení soukromých údajů uložených v RFID čipech
Popisek: Ilustrační obrázek
25 / 11 / 2015, 14:15

RFID (Radio Frequency Identification) je moderní technologie identifikace objektů pomocí radiofrekvenčních vln.

Tento systém lze úspěšně nasadit v mnoha odvětvích a oblastech, kde je kladen důraz na co nejrychlejší a přesné zpracování informací a okamžitý přenos těchto načtených dat k následnému zpracování. Za vznikem této technologie stojí americký obchodní gigant WalMart, tedy firma, která přinesla na trh i čarové kódy.

Nejčastěji se běžný uživatel může setkat s touto technologií v elektronických dokumentech, jako jsou biometrické pasy, nebo v moderních platebních kartách či klíčích.

Jako u všech technologií samozřejmě hrozí riziko ukradení a následného zneužití osobních údajů. Zločinci mají systémy, které jsou schopné přečíst základní údaje RFID čipu na dálku. Stejně tak je možné získat i data z vaší platební karty. Osoba se skrytou čtečkou a notebookem s dešifrovacím softwarem zjistí během několika okamžiků číslo karty a datum expirace, třímístný CVV kód je pak již hračkou zjistit. Čtečkou RFID nebo NFC čipů je možné dnes již zcela běžně legálně zakoupit.

Jak tedy zabránit riziku zneužití pasů nebo karet? Německá firma Kryptonic Technologies přináší na trh stíněné obaly Cryptalloy ze speciální slitiny, která zabrání nechtěné komunikaci RFID čipu s případným útočníkem. Speciální fólie je silná pouhých 0,1 milimetru a nezabraňuje jen zneužití čipu, ale zároveň ho i chrání před případným poškozením elektromagnetickým signálem.

Vyzkoušeli jsme tedy, jestli obal opravdu chrání dokumenty v něm uložené. K dispozici jsme měli pouzdro na platební karty a obal na biometrický pas. Ověření funkčnosti pouzdra na karty bylo poměrně jednoduché a při placení se ukázalo, že schovaná karta svoje tajemství opravdu nevydá.

Obal na pas přišel na řadu během cesty na CPSE v Číně, a když jsem požádal úředníka na imigrační kontrole mezi Čínou a Hong Kongem, aby vyzkoušel načíst data z pasu v obalu, tvářil se nejdřív divně, ale nakonec díky jeho ochotě i tento obal dokázal, že jsou data z biometrického pasu v bezpečí.

Kryptonic Technologies nabízí mnoho pouzder v různých provedeních, pokud by vám nevyhovovalo běžné provedení v plastu, prodávají i například kožené peněženky se zabudovanou bezpečností fólií.

Zdroj: www.cryptalloy.cz

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.