Nebezpečné Kosovo. Brána IS do EU?

Nebezpečné Kosovo. Brána IS do EU?
Popisek: Ilustrační foto
23 / 05 / 2016, 09:00

Proč Juncker a Mogheriniová prosazují bezvízový styk s Kosovem? Země, kde vzrůstá islámský radikalismus?

Evropská komise prosazuje bezvízový styk s Kosovem?

Začátkem května Evropská komise navrhla, aby byli Kosované zbaveni vízové povinnosti při návštěvě schengenského prostoru. Souhlas s tím ale musí vyslovit Evropský parlament a všechny unijní země. Přitom Albánie a obzvláště Kosovo patří v poměru na počet obyvatel mezi největší „dodavatele“ bojovníků IS a dalších džihádistických uskupení v Sýrii a Iráku.Albánie má bezvízový styk s EU už šest let. 

„Kosovo určitě není plně demokratický stát, který by respektoval práva všech menšin. Navíc opakovaně je zde upozorňováno mezinárodními institucemi na korupci policie, úřadů i politiků. Proto nesouhlasím s předsedou Evropské komise Junckerem a místopředsedkyní Mogherini, že by Kosované měli získat bezvízový přístup do Evropské unie,“ uvedl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) začátkem letošního února. Zdroj: parlamentnilisty.cz

Tyto země byly v historii vždy výspou islámu v Evropě a přibližně polovina etnických Albánců, kteří tvoří většinu i v Kosovu, se s ním ve velké míře ztotožňuje. A úřady v obou zemích nyní upozorňují, že se radikalismu zrozenému v Sýrii podařilo společnost rychle „zavirovat“. Zdroj: idnes.cz

NYT: V Kosovu je živná půda pro radikální islámismus

Situaci v Kosovu obsáhle popisuje i článek v prestižním deníku The New York Times z 21. května. 

The New York Times

"Extremističtí duchovní a tajné spolky financované Saúdskou Arábií přeměnily kdysi tolerantní muslimskou společnost," uvádí list. Muslimové v Kosovu byli přitom v minulosti považováni za liberály. Dnes už je to jinak: stále víc zcela zahalených žen v kosovské metropoli Prištině a růst počtu mužů s neholeným vousem a kalhotami ustřiženými u kotníků jsou neklamnou známkou, že islamismus je tu na vzestupu. Posilují ho i navrátilci z bojišť na Blízkém východě.

Během posledních dvou let identifikovala policie už 314 Kosovanů - včetně dvou sebevražedných atentátníků, 44 žen a 28 dětí -, kteří odešli do zahraničí, aby se připojili k bojovníkům islámského státu. A to je nejvyšší počet radikálů na osobu v Evropě.

Kosovo se změnilo díky stále rostoucímu vlivu Saúdské Arábie a jejímu financování radikálního islámismu. Kosovští vyšetřovatelé tvrdí, že situace v zemi se neustále zhoršuje, díky velkému počtu extrémistických imámů a tajných organizací, které jsou financovány Saúdy a dalšími konzervativními arabskými státy Perského zálivu. Ty zneužívají sítí různých charitativních organizací, soukromých osob, ale i státních úřadů.

Válku v Sýrii rozpoutaly Katar, Saúdská Arábie a....Turecko

"Podporují politický islám," tvrdí Fatos Makolli, ředitel protiteroristické policie v Kosovu. "Vynakládají  spoustu peněz, aby podpořily prostřednictvím různých programů, zaměřených zejména na mladé lidi, k šíření wahábistické a saláfistické literatury. Chtějí je cíleně přitáhnout k radikálnímu politickému islámu, který nakonec povede i k radikalizaci mladé generace."

Po dvou letech vyšetřování už policie obvinila 67 lidí, zatkla 14 imámů a zrušila 19 muslimských organizací, které jednaly v rozporu s ústavou, podněcovaly k nenávisti nebo prováděly nábor teroristů. 

Je to ohromující zvrat v zemi, kde žije 1,8 milionu obyvatel, a která ještě nedávno patřila mezi nejvíce proamerické muslimské státy na světě. Vždyť Američané byli po bombardování v roce 1999 vítáni jako osvoboditelé, protože zajistili nezávislé Kosovo. 

V Kosovu obžalovali dvacet lidí za padělání schengenských víz

Z obchodování s falešnými vízy do schengenského prostoru volného pohybu bylo ve čtvrtek 19. května v Kosovu obžalováno dvacet osob. Oznámil to úřad prokurátora evropské policejní a justiční mise v Kosovu (Eulex). Mezi provinilci je podle místních médií také syn dnes již zesnulého prvního prezidenta Kosova Ibrahima Rugovy. Uke Rugova je podezřelý, že podvodným způsobem získal schengenská víza na italském velvyslanectví v Prištině. Zdroj: novinky.cz

"Tyto trestné činy byly spáchány v letech 2011 až 2014. Týkají se prodávání schengenských víz získaných korupcí a paděláním," konstatoval prokurátor evropské mise ve zprávě určené pro veřejnost. Bez bližšího upřesnění dodal, že tato skupina obžalovaných je rovněž obviněna z organizované kriminality a z pašování migrantů.

V Bosně byly nalezeny výbušniny určené k teroristickému útoku. Patřily bojovníkům IS?

 

Tagy článku