Nebohá Česká televize. Zkresluje informace o sobotních událostech v Praze?

Nebohá Česká televize. Zkresluje informace o sobotních událostech v Praze?
Popisek: Ilustrační foto
09 / 02 / 2016, 11:15

"ČT nezklamala. Pokračuje ve své cílené sebevraždě," uvedl docent Radim Valenčík na svém blogu a vrací se k sobotním demonstracím v hlavním městě.

Vysokoškolský učitel Radim Valenčík se ve svém včerejším článku vrací k sobotní demonstraci na Hradčanském náměstí a uvádí (citujeme):

ČT nezklamala. Pokračuje ve své cílené sebevraždě. Jejímu vedení, jak se zdá, nedochází to, co dochází lidem, a ani to, jaké jsou možnosti současné techniky. Myslím, že je zralá na to, aby její místo zaujala internetová televize. A to třeba provozovaná mezinárodně. Chybí k tomu již jen krůček a účastníci na demonstraci vlastně mohli sledovat v přímém televizním přenosu, co se odehrává v různých zemích.

Nebohá Česká televize. Má určený úhel pohledu. Z Evropské unie. Česká televize zřejmě nesmí prezentovat názory, které "nejsou v souladu s úhlem pohledu Evropské unie."

ČT ani jednou nedala záběr, který by dával představu, kolik lidí se na Hradčanském náměstí sešlo a jaké bylo jejich složení. – Odhadl jsem 5000, ale když jsem před 16.00 odcházel, proudily davy ještě dovnitř, takže lidí mohlo být více, i když hranice 10.000 se asi nedosáhlo. Ale i tak to byla přes všechny obstrukce obrovská masa, kterou asi nebude snadné zastavit. Souvisí to i s krizí parlamentních stran.

ČT vůbec neinformovala o tom, že byl omezen příchod a odchod z demonstrace. Neinformovala, jakému psychickému tlaku byli účastníci vystaveni, když museli jít dlouhou cestu klikatými uličkami do "pytle", ze kterého nebylo úniku.

Demokracie začíná tam, kde končí signál České televize!

ČT vůbec nezmínila obsah toho, co se na demonstraci na Hradčanském náměstí říkalo. Podle mě teď vyrobí vhodný sestřih, kde spojí výroky z různých demonstrací a pokusí se zkreslit obsah dění na Hradčanském náměstí.

Významné bylo složení lidí. Oproti dřívějším demonstracím byli podstatně více zastoupeni lidé středního věku 30-50 let, z významné části celé rodiny, oblečeni jako příslušníci středních vrstev. Hodně přibylo i těch, co do Prahy přijelo z blízkého či vzdálenějšího okolí. Tito představitelé tradičně konzervativních názorů v osobních rozhovorech vyzývali k větší aktivitě Pražáků. To je zcela nový fenomén, se kterým je nutné počítat.

Demonstrace na Hradčanském náměstí byla pečlivě připravena, pořadatelé zajišťovali její bezproblémový průběh. ČT ovšem dala raději přednost marginální vyprovokované a inscenované potyčce, která s demonstrací na Hradčanském náměstí vůbec nesouvisela. Typická "překrývačka".

Naopak policie ukončení demonstrace hodně nezvládla a spíše lidi provokovala k nepředloženým reakcím. To se jí nepodařilo, a tak musely být nasazeny skupinky provokatérů, což bylo (a ještě nepochybně bude) využito při dolaďování mediálního vyznění demonstrace prostřednictvím ČT. 

Pozn. redakce: Na náš článek "Kdo v Praze útočil? Byli to skutečně neonacisté nebo se jednalo o cílenou provokaci?" vydalo Krajské ředitelství policie v Praze prohlášení, které jsme zveřejnili v článku "Policie vydala prohlášení: Za sobotními útoky jsou radikální extrémisté. Nejednalo se o policejní provokaci."

Celý text najdete zde: radimvalencik.pise.cz

Byli demonstrující na pražském Hradě xenofobové?

Tagy článku