"Nebyla to Francie, která uprchlíkům řekla: přijďte!" EU se rozpadá v přímém přenosu

&quote;Nebyla to Francie, která uprchlíkům řekla: přijďte!&quote; EU se rozpadá v přímém přenosu
26 / 11 / 2015, 12:15

Slova francouzského premiéra, který ještě dodal: "Pokud nezavedeme ochranu hranic EU, budou národy říkat: Dost bylo Evropy." Švédská vícepremiérka se rozplakala, protože země už nemůže přijmout další uprchlíky.

Francouzský premiér varoval před přetížením Evropy tváří v tvář přílivu uprchlíků. Není ale zcela jasné, jakými slovy to učinil. "Evropa musí říci, že už nadále nemůže přijímat tolik migrantů, to není možné," citoval včera jeho slova úřad vlády.

Kancléřka Merkelová: "Chcete Schengen? Musíte odsouhlasit povinné kvóty pro uprchlíky" 

Podle několikerých novin šel ale Valls v úterním rozhovoru s médii poněkud dál. Například německý deník Süddeutsche Zeitung ho citoval následovně: "Nemůžeme v Evropě přijmout ještě více uprchlíků - to není možné."

Podobné citace se objevily také v italském listu Corriere della Sera a belgickém Le Soir, které se rovněž rozhovoru účastnily. "Je třeba jasně říci, že Evropa nemůže přijmout více uprchlíků," citoval šéfa francouzské vlády belgický deník.

Süddeutsche Zeitung trvá na tom, že citace sdělené Vallsovým úřadem neodpovídají skutečnému znění původních výroků. "Verze dodatečně rozeslaná úřadem premiéra nesouhlasí s výroky Vallse při rozhovoru," řekl vedoucí zahraniční redakce Süddeutsche Zeitung Stefan Kornelius agentuře DPA.

Bez pochybností jsou Vallsovy výzvy ke zlepšení kontrol na vnější hranici EU. To je podle něj rozhodující pro budoucnost Evropské unie. "Pokud to neuděláme, budou národy říkat: Dost bylo Evropy," řekl Valls.

"Upozorňovali jsme na riziko porézní hranice unijní orgány už před 18 měsíci". Proč nikdo z evropských lídrů nekonal? Analytici se obávají rozpadu EU, bezpečnostní krize je mnohem závažnější, než krize eura.

EU podle Vallse musí najít taková řešení, aby uprchlíci před občanskou válkou v Sýrii mohli být zaopatřeni už v sousedních zemích, "jinak Evropa riskuje zpochybnění své schopnosti účinně kontrolovat své hranice".

Neobvyklá francouzská kritika pak z Vallsových úst zazněla na adresu německé kancléřky Angely Merkelové. Valls naznačil, že byl překvapen jejím rozhodnutím uvolnit azylová pravidla pro syrské uprchlíky. "Nebyla to Francie, která řekla: přijďte!" citovala média francouzského premiéra.

Švédsko je vedle Německa pro uprchlíky zemí zaslíbenou, ale v posledních týdnech však hlásilo, že jeho kapacity jsou vyčerpány. Konečně v úterý na tiskové konferenci premiér a vicepremiérka oznámili, že další uprchlíky země již přijímat opravdu nebude. Vicepremiérka za Stranu zelených tuto zprávu dokonce před kamerami obrečela. Informaci zveřejnil server ParlamentníListy.cz

Tagy článku