Nečekaně tvrdá rána pro Rusko. Bohužel se dala očekávat

Nečekaně tvrdá rána pro Rusko. Bohužel se dala očekávat
Autor: Pixabay.com/cs|Popisek: TU-154
25 / 12 / 2016, 16:00

KOMENTÁŘ

Tragédie zříceného TU-154 s téměř všemi členy legendárního ruského souboru Alexandrovců má daleko větší přesah, než si můžeme představit. Nejen kulturní, ale za dob trvání komunismu měl tento slavný soubor i přirozeně politický rozměr. Představoval pro bývalý Sovětský svaz významný ,,exportní" artikl nejen pro ,,spřátelené" komunistické země, ale i kapitalistický Západ. Tragédie zříceného letounu je samozřejmě pro Rusko o to větší, že se stala na Vánoce a že zemřeli až na tři sólisty všichni členové slavných Alexandrovců.

Zároveň však v této souvislosti vyvstává poměrně zásadní otázka, v jakém stavu se vlastně nachází ruský letecký park. Eufemisticky řečeno je velmi zastaralý a nesplňuje některé normy nejmodernějších strojů.

Bohužel musíme říci, že na tuto těžko pochopitelnou laxnost doplatili nejen Alexandrovci, ale i například tři čeští hokejisté, s nimiž se letoun Jak-42 zřítil 7. září 2011 u Jaroslavle. Současný stav došel dokonce až tak daleko, že se někteří sportovci hrající v Rusku nejenom hokej bojí létat ruskými letadly jednotlivé na zápasy. Což už je skutečně na pováženou.

Tragédie TU-154 tak nemůže překrýt fakt velmi neutěšeného technického stavu ruského leteckého parku. Možná nejnovější letecká tragédie přiměje odpovědné činitele, aby se přinejmenším nad tímto problémem zamysleli.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace