Nečekaně tvrdá rána pro Rusko. Bohužel se dala očekávat

Nečekaně tvrdá rána pro Rusko. Bohužel se dala očekávat
Autor fotografie: Pixabay.com/cs|Popisek: TU-154
25 / 12 / 2016, 16:00

KOMENTÁŘ

Tragédie zříceného TU-154 s téměř všemi členy legendárního ruského souboru Alexandrovců má daleko větší přesah, než si můžeme představit. Nejen kulturní, ale za dob trvání komunismu měl tento slavný soubor i přirozeně politický rozměr. Představoval pro bývalý Sovětský svaz významný ,,exportní" artikl nejen pro ,,spřátelené" komunistické země, ale i kapitalistický Západ. Tragédie zříceného letounu je samozřejmě pro Rusko o to větší, že se stala na Vánoce a že zemřeli až na tři sólisty všichni členové slavných Alexandrovců.

Zároveň však v této souvislosti vyvstává poměrně zásadní otázka, v jakém stavu se vlastně nachází ruský letecký park. Eufemisticky řečeno je velmi zastaralý a nesplňuje některé normy nejmodernějších strojů.

Bohužel musíme říci, že na tuto těžko pochopitelnou laxnost doplatili nejen Alexandrovci, ale i například tři čeští hokejisté, s nimiž se letoun Jak-42 zřítil 7. září 2011 u Jaroslavle. Současný stav došel dokonce až tak daleko, že se někteří sportovci hrající v Rusku nejenom hokej bojí létat ruskými letadly jednotlivé na zápasy. Což už je skutečně na pováženou.

Tragédie TU-154 tak nemůže překrýt fakt velmi neutěšeného technického stavu ruského leteckého parku. Možná nejnovější letecká tragédie přiměje odpovědné činitele, aby se přinejmenším nad tímto problémem zamysleli.

Tagy článku