Necelé tři měsíce do konce podpory Windows 7. Firmy nejsou připraveny a riskují ohrožení svého byznysu kybernetickým útokem!

Necelé tři měsíce do konce podpory Windows 7. Firmy nejsou připraveny a riskují ohrožení svého byznysu kybernetickým útokem!
22 / 10 / 2019, 07:00


Velmi rychle se blíží konec životního cyklu Windows 7. Microsoft tento mezi uživateli oblíbený systém oficiálně přestane podporovat již 14. 1. 2020. V současné době na něm však stále funguje skoro každý třetí počítač na světě, a to by mohl být problém. Přechod na aktuálně nejmodernější verzi systému je z důvodu bezpečnosti nutností. To s sebou samozřejmě nese velké investice v podobě pořízení nových licencí. Chytrým způsobem však lze na výdajích ušetřit.

Systém Windows 7 byl postaven na kvalitních základech Windows Vista a objevilo se v něm řada pokrokových vylepšení. Výsledkem byl moderní a svěží operační systém, který světlo světa spatřil 22. října 2009. Společnost Microsoft se u něj poprvé zavázala poskytovat technickou podporu a aktualizace produktu po dobu 10 let. Po uplynutí tohoto desetiletého období přestane společnost systém Windows 7 podporovat. „Sám Microsoft velmi doporučuje před lednem 2020 přejít na systém Windows 10 a my se k tomu připojujeme. Tím se předejde situaci, kdy uživatelé budou potřebovat využít některé služby nebo možnosti podpory, které už nebudou k dispozici, a především nebudou podstupovat potenciální bezpečnostní riziko,“ upozorňuje Patrik Sodoma, Sales Director for Czech Republic společnosti SoftwarePro.

Nejvyšší čas upgradovat, jinak firmám hrozí kolaps

Přechod na novou verzi Windows je horkým tématem, protože podle analytických dat NetMarketShare byl Windows 7 v září tohoto roku s 28 % zastoupením nejpoužívanějším desktopovým systémem na celém světě. „I přestože jeho podíl od února letošního roku vytrvale klesá, jeho celkový podíl na trhu je i těsně před koncem životního cyklu stále alarmující. Odborníci navíc hovoří o tom, že velké zastoupení mají Windows 7 zejména u firemních zákazníků, ty české nevyjímaje,“ sděluje Patrik Sodoma. Na zastaralé operační systémy v tuzemsku stále spoléhá 40 % velmi malých a 48 % malých a středních firem.

Organizace počítače s Windows 7 přitom dennodenně používají nejen v kancelářích při práci, ale také například ve výrobě či v poskytování zdravotní péče. „Z důvodu plánované absence aktualizací, tedy ‚nezáplatování‘, se stávají snadnějším terčem kybernetických útoků, a pokud by k nim skutečně došlo, mohlo by to pro byznys takové firmy představovat opravdu velké problémy. Už vůbec nechceme domýšlet, co by se stalo, pokud by byl napaden zdravotnický systém,“ dodává Patrik Sodoma.

Prodloužení aktualizací bude stát stovky tisíc ročně

Odstranění starších verzí systému Windows je pro podniky pomalý proces, a to i při včasném naplánování. Existuje ještě jedna možnost, jak přechod oddálit, a to využít speciální balíček. Ten je dostupný výhradně firemnímu sektoru a umožňuje prodloužit aktualizaci formou předplatného až na tři roky, tedy do ledna 2023.

Tento způsob řešení však bude znamenat nemalou finanční zátěž, protože v případě Windows 7 Professional cena rozšířené podpory představuje (po přepočtu z dolarů) v prvním roce 1 200 Kč, ve druhém 2 400 Kč a ve třetím 4 800 Kč. Poplatek pro zákazníky, kteří si již platí Software Assurance, využívají předplatné Windows 10 Enterprise nebo Microsoft 365, bude poloviční. Po přepočtu tedy první rok přibližně 600 Kč, druhý 1 200 Kč a třetí 2 400 Kč. Jde tak o extrémně nevýhodný způsob a své využití si najde spíše ve firmách, kde jde o nezbytnost, protože na migraci nejsou připraveny, nehodlají ohrozit bezpečnost, nebo si upgrade z různých důvodů nyní nemohou dovolit. Každopádně jsou si vědomy skutečnosti, že nepodporované znamená nebezpečné.

Druhotné licence ušetří až 60 % z Windows 10

U společností s několika tisíci počítači postupná výměna Windows 7 trvá i několik let a rozpočet na IT výdaje velmi výrazně zatíží. To však není nezbytné. Zatímco nákup nových licencí může firmu v případě většího množství počítačů vyjít na statisíce až miliony korun, pořízení použitých multilicencí  jednoznačně představuje zajímavou finanční úsporu. „Upgrade jednoho firemního počítače na Windows 10 může v případě druhotných licencí vyjít na 3 000 korun. To je přibližně 50% úspora v porovnání s cenou nové licence Windows 10 Professional a 30% až 60% v případě edice Windows 10 Enterprise,“ vypočítává Patrik Sodoma.

 

O SoftwarePro

Společnost SoftwarePro (www.softwarepro.cz) byla založena v roce 2013 a od počátku se soustředí na prodej softwarových licencí. Hlavní činnost podnikání tvoří nabídka druhotných licencí, firma však dokáže poskytnout i licence nové, dále nabízí softwarový audit a následnou optimalizaci licenčního portfolia. Aktuálně společnost působí na českém, slovenském a maďarském trhu s více než desetičlenným týmem. Firemní centrála je v Trenčíně. Kontaktovat ji můžete na e-mailové adrese obchod@softwarepro.cz.

Tagy článku

-->